• 2018/2019 Aktualności c.d.

• O PROMOCJI ZDROWIA

Koncepcja szkoły promującej zdrowie narodziła się w Europie w połowie lat 80. XX wieku. W 1991 r. Światowa Organizacja Zdrowia zaproponowała Polsce, Czechosłowacji i Węgrom realizację projektu "Szkoła promująca zdrowie". W 1992 r. utworzona została Europejska Sieć Szkół Promujących Zdrowie. Polska przystąpiła do niej i tak stopniowo w całym kraju szerzona była idea szkół promujących zdrowie. Ruch szkół promujących zdrowie rozwija się w Europie i obejmuje obecnie 45 krajów stowarzyszonych w Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, którym wspólnie patronuje Światowa Organizacja Zdrowia, Rada Europy i Komisja Europejska.

Co to jest Szkoła Promująca Zdrowie?

Szkoła Promująca Zdrowie jest to siedlisko, w którym członkowie społeczności szkolnej – pracownicy i uczniowie: podejmują starania, aby poprawić swoje samopoczucie i zdrowie, uczą się jak zdrowiej żyć i jak tworzyć zdrowe środowisko, zachęcają ludzi, zwłaszcza rodziców do podjęcia podobnych starań.

Cechy Szkoły Promującej Zdrowie

1. Edukacja zdrowotna jako ważny element programu nauczania szkoły.
          2. Etos zdrowia w szkole to znaczy troska o dobre samopoczucie uczniów i wszystkich pracowników szkoły.
          3. Współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną.

Cele Szkoły Promującej Zdrowie

Nadrzędnym celem SZPZ jest zdrowy styl życia społeczności szkolnej i lokalnej. Aby to osiągnąć społeczność szkolna powinna starać się, m.in.:

• kształtować poczucie odpowiedzialności za zdrowie każdej osoby w rodzinie i w społeczności lokalnej,
          • zachęcać do zdrowego stylu życia oraz stworzyć uczniom i pracownikom realne i atrakcyjne możliwości dokonywania zdrowych wyborów,
          • umożliwiać uczniom rozwój ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego wzmacniać w nich poczucie własnej wartości,
          • zapewniać sprzyjające zdrowiu środowisko do pracy i nauki,
          • włączać edukację zdrowotną uczniów do programu nauczania szkoły z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania,
          • wyposażać uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia oraz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska fizycznego,
          • włączać do działań szkoły służbę zdrowia, zwłaszcza do edukacji zdrowotnej.

W tworzeniu Szkoły Promującej Zdrowie współuczestniczą:

• uczniowie;
          • nauczyciele;
          • rodzice;
          • pielęgniarka;
          • inni pracownicy szkoły;
          • inne osoby ze społeczności lokalnej.

Standardy Szkoły Promującej Zdrowie

Szkoła promująca zdrowie dąży do osiągania celów i realizuje zadania określone w podstawach programowych kształcenia ogólnego i innych obowiązujących aktach prawnych i ponadto:

1. Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności lokalnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań.
          2. Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.
          3. Szkoła realizuje edukację zdrowotną i program profilaktyki dla uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz dąży do poprawy skuteczności działań w tym zakresie.
          4. Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.

SzPZ_prezentacja.pps

Nasza szkoła od wielu lat podejmuje działania promujące zdrowie. Edukacja zdrowotna stanowi ważny element programu nauczania i wychowania oraz szkolnego programu profilaktycznego. Chętnie bierzemy udział w różnego typu akcjach promujących zdrowy styl życia, bezpieczeństwo oraz ekologię. Działania te łączą nas z ideą programu „Szkoły Promującej Zdrowie”, dlatego pragniemy się przystąpić do wojewódzkiej sieci szkół promujących zdrowie. W tym celu zapoznaliśmy się z niezbędnymi do spełnienia standardami.

Chcielibyśmy szkoły przyjaznej i bezpiecznej, która stwarzała by warunki do wszechstronnego rozwoju społeczności szkolnej i propagowała zdrowy styl życia zarówno pod kątem zdrowia fizycznego, psychicznego, jak i społecznego. Osiągnięcie tych celów wymaga wieloletniej pracy oraz wyznaczenia sobie ściśle określonych priorytetów, które będą odpowiedzią na istniejące w szkole problemy. Po określeniu problematycznych aspektów został sformułowany plan działań, którego celem będzie poprawa obecnej sytuacji, w oparciu o standardy przyjęte przez szkołę promującą zdrowie.

Rok szkolny 2018/19

1. Kształtowanie i upowszechnianie zachowań prozdrowotnych i zwiększenie aktywności fizycznej.
          2. Promowanie koncepcji Szkoły Promującej Zdrowie.

Diagnoza wstępna i plan działań na lata 2018/2021

Diagnoza_wstepna_i_plan_dzialan_na_lata_2018-2021.doc