• Deklaracja dostępności Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Świętego Jana Pawła II

        Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Świętego Jana Pawła II zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Świętego Jana Pawła II.

        • Data publikacji strony internetowej:
        • Data ostatniej istotnej aktualizacji:

        Status pod względem zgodności z ustawą

        Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.

        Treści niedostępne

        • ▪ filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych,
        • ▪ część plików nie jest dostępnych cyfrowo.

        Wyłączenia

        • ▪ mapy są wyłączone z obowiązku zapewnienia dostępności,
        • ▪ filmy zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej.

        Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności

        • Deklarację sporządzono dnia:
        • Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia:

        Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.

        Informacje zwrotne i dane kontaktowe

        • Za rozpatrywanie uwag i wniosków odpowiada: Joanna Gostkowska.
        • E-mail: sosw11@poczta.onet.pl
        • Telefon: 086 271 84 16

        Każdy ma prawo:

        • zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
        • zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
        • wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.

        Żądanie musi zawierać:

        • dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
        • wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
        • wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.

        Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.

        Skargi i odwołania

        Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:

        • Organ nadzorujący: Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Świętego Jana Pawła II w Długoborzu - Katarzyna Jakimiuk-Baran
        • Adres: ul. Szkolna 7
          18-300 Zambrów
        • E-mail: sosw11@poczta.onet.pl
        • Telefon: 086 271 84 16

        Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.

        Dostępność architektoniczna

        Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Świętego Jana Pawła II zlokalizowany jest na terenie Powiatu Zambrowskiego we wsi Długobórz przy ulicy Szkolnej 7, w  ponad 20 letnim budynku, oddalonym 4 km od miasta Zambrów. Zajmuje powierzchnię 2,5 ha w otoczeniu obszarów leśnych. Teren jest ogrodzony i chroniony. Niedaleko placówki znajduje się przystanek autobusowy oraz sklep spożywczy. Lokalizacja Ośrodka sprzyja łatwemu dostępowi oraz gwarantuje bezpieczeństwo i anonimowość dla osób korzystających z naszych usług.

        Przed szkołą znajduje się parking dla samochodów osobowych wraz z wyznaczonymi miejscami parkingowymi dla osób niepełnosprawnych. Na tyłach placówki znajduje się kompleks rekreacyjny z boiskiem trawiastym oraz plac zabaw dla najmłodszych uczniów. Ponadto funkcjonuje również kompleks techniczny tj. oczyszczalnia ścieków, hydrofornia, pralnia, pomieszczenia konserwatorów. Do Ośrodka przynależy również wolnostojący budynek mieszkalny znajdujący się po prawej stronie drogi wjazdowej na teren Ośrodka. Na teren Ośrodka można się dostać przez dwie bramy od strony ulicy Szkolnej, które są otwarte w godzinach urzędowania placówki.

        Do budynku szkoły prowadzi główne wejście znajdujące się od ulicy. Nad wejściem nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące. Wejście nie jest zabezpieczone podwójnymi drzwiami. Do wejścia prowadzą schody oraz podjazd dla osób niepełnosprawnych ruchowo – dostępne dla uczniów i pracowników szkoły w określonych godzinach. Wejście jest ogólnodostępne w godzinach pracy Ośrodka. Ponadto budynek posiada jeszcze cztery wejścia: jedno od strony wschodniej prowadzące do zaplecza kuchennego Ośrodka do którego prowadzą schody, drugie także od strony wschodniej znajdujące się przy Internacie II również poprzedzone schodami, trzecie wejście wraz ze schodami i  podjazdem dla osób niepełnosprawnych od tyłu budynku prowadzące do Internatu I oraz czwarte również ze schodami i  podjazdem dla osób niepełnosprawnych z tyłu budynku prowadzące do Internatu II. Wszystkie wejścia w razie konieczności mogą być użyte jako wyjścia ewakuacyjne. W Ośrodku istnieje także wejście do kotłowni budynku znajdujące się po stronie południowej, do którego należy zejście schodami w dół. Po prawej stronie Ośrodka znajduje się wejście wraz ze schodami do gabinetu dentystycznego. Natomiast po stronie lewej wejście do oczyszczalni Ośrodka.

        Budynek posiada dwie windy: jedna dla osób niepełnosprawnych dostępna w budynku szkolnym oraz druga towarowa znajdująca się w kuchni Ośrodka. W budynku na każdym poziomie (parter i 1 piętro) znajdują się szerokie korytarze, które umożliwiają swobodne przemieszczanie się osobom na wózkach inwalidzkich. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub druku powiększonego dla osób niewidomych i słabowidzących. Szkoła  wyposażona jest w tablice interaktywne dla osób słabowidzących i słabosłyszących. W budynku nie ma pętli indukcyjnych. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

        Na kompleks dydaktyczno-wychowawczy składają się następujące jednopiętrowe murowane budynki: szkoła, oddział przedszkolny, internat I i II, stołówka szkolna z zapleczem gastronomicznym, sala gimnastyczna z zapleczem sportowym. W placówce znajdują się klasopracownie przedmiotowe, klasopracownie zawodowe, 3 sale oddziału przedszkolnego, biblioteka szkolna, świetlica szkolna, świetlica dla uczniów autystycznych, stołówka, szatnia szkolna z boksami dla poszczególnych klas, wc, sala teatralna, sala  doogoterapii, sala ogrodnicza, sala technik stolarskich, sala  rzeźbiarstwa,  sala  ceramiki, sala  folkloru,  sala  fotograficzna,  gabinety specjalistyczne tj. 4 logopedyczne, psychologiczny, pedagogiczny, Integracji Sensorycznej, terapii metodą Tomathisa, Biofeedback, Doświadczania Świata oraz kompleks rekreacyjno-sportowy (sala gimnastyczna, szatnie + natryski, sala bilardowa, siłownia, sala tenisowa, sala korekcyjna). Internat stanowią dwa budynki, w których znajduje się 39 pokoi sypialnych, 9 świetlic dla grup i 8 łazienek z natryskami i wc. W budynku szkolnym jak i w Internatach znajdują się łazienki i szatnie dostosowane do osób niepełnosprawnych. Placówka ma rozbudowany kompleks medyczny: gabinet pielęgniarsko-lekarski, sala chorych, gabinet dentystyczny oraz  gabinet rehabilitacji. Rozbudowany jest również pion administracyjny: gabinet dyrektora, gabinet wicedyrektora, gabinet kierownika internatu, pokój nauczycielski, 2 pokoje wychowawców, sekretariat, księgowość, pomieszczenia obsługi.  Placówka ma dostęp do Internetu.