• 2020/2021 Aktualności

        •   

              W dniach od 31.05 do 11.06.2021r w naszym ośrodku została zorganizowana akcja „ Zdrowe jedzenie- smaczna fotografia” zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć naszych zdrowych i pięknie wyglądających posiłków.

                 

                 

                 


              Dnia 8 czerwca wychowankowie internatu uczestniczyli w spotkaniu na temat Bezpieczeństwo podczas pracy i wypoczynku na wsi. Wychowankowie oglądali film oraz prezentację na ten temat, dyskutowali o zagrożeniach i niebezpieczeństwach o których trzeba pamiętać podczas wakacyjnego pobytu na wsi. Spotkanie było przeprowadzone przy współpracy z pracownikami KRUS w Zambrowie.

               

               


             1 czerwca w internacie obchodziliśmy dzień dziecka pod hasłem „Aktywnie wiosną”. Wychowankowie mogli uczestniczyć w grach i zabawach na świeżym powietrzu . Cała społeczność internacka bawiła się świetnie. Dziękujemy wszystkim i zapraszamy za rok

                

                

                


            Podczas V Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych dyrekcja Ośrodka podsumowała wiele konkursów, w których udział bali nasi uczniowie. Tego Dnia zostały również wręczone nagrody za udział w konkursie " Wiosenne Kwiaty", który został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 4 w Zambrowie.

                

                


             W ramach Powiatowego Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych w internacie zostało zaplanowane wiele działań. Wychowankowie uczestniczyli w projekcji filmu "Chce się żyć", brali udział w ognisku i miło spędzili czas na świeżym powietrzu, wykonali plakaty gdzie motywem przewodnim był motyl oraz pokazali jak można wcielić się w motyla.

                

                

                

                

                


            Dnia 20.05 w internacie zostały zorganizowane zajęcia sportowe w ramach Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych pt. „ Kolorowo i sportowo”. Nasi wychowankowie chętnie ćwiczyli na świeżym powietrzu jednocześnie bardzo dobrze się przy tym bawiąc.

                

                

               


               Po raz kolejny włączyliśmy się w innowację pedagogiczną pt: "Śniadanie daje moc". Śniadanie to  najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

                

                

                

                


              W dniu 11.05.2021 w internacie odbyły się warsztaty kulinarne "Zdrowa, kolorowa sałatka warzywna". Wychowankowie starannie kroili wszystkie potrzebne składniki. Z zaangażowaniem wykonali pyszna zdrowa sałatkę. Na zakonczenie wszyscy mogli spróbować zdrowej bomby witaminowej.

                

                


            20 kwietnia w internacie pierwszym odbyły się warsztaty kulinarne Kolorowo, warzywnie, owocowo. Organizatorami były panie E. Bańkowska i J. Wdziękońska. Wychowankowie byli podzieleni na trzy grupy. Ich zadaniem było przygotowanie salatki warzywnej, szaszłyków owocowych i warzywnych oraz kompozycji z warzyw i owoców. Dodatkiem była kolorowa galaretka z owocami przygotowana z wychowankami poprzedniego dnia. Po zakończeniu wspólnej pracy wszyscy mogli spróbować zdrowych kolorowych pyszności.

                 

                 


             21 marca ogłoszony został konkurs "Rodzinne gotowanie". Nasi uczniowie jak zwykle nie zawiedli i otrzymaliśmy wiele pięknych zdjęć. Komisja konkursowa jednogłośnie przyznała uczestnikom w każdej kategorii 1 miejsce ex aequo. Laureatami zostali Anna W. kl.1 SSPdP, Piotr B. OP A1, Jakub K. IZRW SP, Dominik K. kl VI b zet SP oraz Jakub B. kl II a BS. Uroczystego wręczenia nagród oraz pamiątkowych dyplomów dokonała Pani Dyrektor Katarzyna Jakimiuk - Baran. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych wspaniałych przygód kulinarnych !!! Organizatorzy konkursu: p. Agata Selerowska, p. Anna Rykaczewska, p. Ewelina Piotrowska.

                 

                


              Dnia 19 kwietnia włączyliśmy się w ogólnopolską akcję "Żonkile 2021" upamiętniającą 78 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Na znak pamięci harcerze rozdawali papierowe żonkile. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w lekcjach otwartych poświęconych historii powstania oraz jego bohaterom.

               

               

               

               


              W ramach projektu edukacyjnego pt: " Żyjemy w zgodzie z przyrodą" realizowanego w grupie II wychowankowie założyli uprawę ziół takich jak : mięta, bazylia, pietruszka, szczypiorek . Zostały również przesadzone kwiatki, które ozdabiają naszą świetlicę.

                 


              Pani Ela Stępniak wraz z uczniami klasy 3a SSPdP przeprowadziła lekcję otwartą, w które mogli wziąć udział nauczyciele, wychowawcy oraz rodzice. Tematem lekcji były wielkanocne sałatki z jajkami.

               

               


               Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego do wzięcia udziału w konkursie Rodzinne Gotowanie. Zachęcamy do czynnego udziału w konkursie. Gwarantujemy niesamowitą zabawę oraz nagrody dla zwycięzców. Życzymy wszystkim powodzenia.

              


              10 i 11 marca odbyły się spotkania dla uczniów z pracownikiem PSSE w Zambrowie, Panią Martyną W. pt.:"Skutki palenia tytoniu i zażywania dopalaczy, używki szkodliwe dla zdrowia" oraz "Indeks ryzyka pandemii COVID-19". Uczestnikami prelekcji byli uczniowie klas 5-8 SP, BS i SSPdP. Dziękujemy bardzo za przybycie, cenne wskazówki oraz przekazanie materiałów edukacyjnych dla rodziców. Organizatorami spotkań były Panie Joanna G., Lidia G. i Agnieszka D.

               

               


              Opiekunowie sekcji sportowej w internecie wraz z wychowankami przygotowali folder "Zdrowo, aktywnie, sportowo". Zawiera on piramidę zdrowego żywienia, zasady zdrowego stylu życia, przykłady ćwiczeń rozciągających, rozgrzewających, zabawy ruchowe, zabawy kształtujące postawę, zabawy z elementami skoku i podskoku oraz zdjęcia wychowanków internatu ukazujące codzienną aktywność fizyczną.

                

                

                


              Opiekunowie sekcji kulinarnej w internacie wraz z wychowankami przygotowali folder " Smacznie, zdrowo, kolorowo". Zawiera on przepisy i zdjęcia zdrowych potraw, przekąsek, koktajli. Wszystko zostało przygotowane wcześniej z wychowankami podczas warsztatów kulinarnych. Zdrowie odżywianie w internacie to podstawa.

                 

                 


              Zima jest czasem ciężkim dla zwierząt i ptaków które pod śniegiem mają problem ze znalezienie pożywienia. W naszym Ośrodku Pani Dorota S. wraz z dziećmi biorącymi udział w zajęciach świetlicowych dbają o to by Ci najmniejsi przyjaciele mogli przetrwać zimę.

                 

                  


              Luty to nie tylko karnawał ale także Święto Zakochanych- Walentynki! Jak co roku tak i teraz nie mogliśmy ominąć tej okazji. W tym dniu królował u nas kolor czerwony: w walentynkowym kąciku, gdzie każdy mógł sobie zrobić́ pamiątkowe zdjęcie, w naszych strojach oraz w kartkach, które były dostarczane przez naszych listonoszy. To był bardzo miło spędzony dzień.

                

                


                11 lutego mieszkańcy internatu spotkali się, aby świętować dzień zakochanych, tzw. Walentynki. W tym dniu w naszym internacie królowały : miła atmosfera, serduszka , wspólne zdjęcia każdej z grup , gadżety , wróżby walentynkowe. Młodzież wykazywała się dużym poczuciem humoru oraz chęcią uczestnictwa w zabawach. Spotkanie odbyło się zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. Nad całością spotkania czuwała sekcja kulturalno rozrywkowa.

                 

                  


             Na zaproszenie pedagoga ośrodka, w dniach 9 i 10 lutego odbyły się prelekcje funkcjonariuszy KPP w Zambrowie dla uczniów klas 4-5a, 6a, 7-8a SP, 1, 2 i 3 BS oraz klas SSPdP. Starszy sierżant Patryk K. i młodszy aspirant Damian G. przekazali uczniom informacje dotyczące zjawiska cyberprzemocy i bezpiecznych zasad zachowania się w Internecie. Spotkania w małych grupach pozwoliły na uzyskanie przez uczniów odpowiedzi na wszystkie stawiane przez nich pytania. Dziękujemy za przybycie i dogłębne omówienie tak ważnych treści.

               

               


            Najnowszy zakup do naszej pracowni zmobilizował nas do jeszcze zdrowszego odżywiania. Na razie zasmakowaliśmy w owocowym smuti z pomarańczy i jabłka. Mamy nadzieje że również wam spodoba się taka bomba witamin, zachęcamy klasa 1 i 2b SSPdP z p. Małgorzatą Michalską

                 


              4.02.2021r. w Internacie odbyły się warsztaty plastyczne "Drzewo w zimowej szacie" zorganizowane przez sekcję artystyczną.Zajęcia plastyczne to nie tylko mile spędzony czas i ogrom pozytywnych emocji, ale również doskonalenie zdolności manualnych oraz pobudzanie kreatywności wychowanka.Głównym celem warsztatów było rozwijanie ekspresjii twórczej, pomysłowości, a przede wszystkim wiary we własne siły.Wychowankowie, korzystając z różnych materiałów i technik wykonali zimowe drzewa według własnej inwencji. Wszystkie prace były wykonywane z wielkim zaangażowaniem oraz z uśmiechem na twarzy.

           

                                                                    

            Bajka - uczy, bawi, wychowuje.Dnia 27.01.2021r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Bajka na dobranoc" zorganizowanego przez Panie J. Kulesza i A. Siemiatycką. Wychowankowie wysłuchali wzruszającej baśni H.Ch.Andersena pt:"Dziewczynka z zapałkami" oraz wiersza J.Brzechwy "Zima".

             Cykl spotkań „Rodzice czytają dzieciom” Witajcie w Nowym Roku!  Mamy do zaproponowania baśń polską pt. „O dwunastu miesiącach” Janiny Porazińskiej. Możecie ją przeczytać razem z mamą lub tatą albo wysłuchać tekstu na youtube.
          Poniżej podajemy linki do odszukania tekstu:
          - do przeczytania:
          - do wysłuchania:
          Na stronie dostępne są również obrazki związane z treścią baśni. W miarę możliwości, można je wydrukować i pokolorować.
          Zachęcamy do wspólnego spędzenia czasu z dzieckiem.

             " Niech się wreszcie każdy dowie. I rozpowie w świecie całym, że dziecko to także człowiek. Tyle że jeszcze mały... " 20 listopada każdego roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. To okazja aby przypomnieć że kazdemu dziecku niezależnie od jego pochodzenia, miejsca zamieszkania, koloru skóry czy wyznania, przynaleza takie same prawa - prawa człowieka. W okresie listopad - grudzień po raz kolejny włączyliśmy się w akcje Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF. W każdej grupie odbyły się różnorodne działania mające na celu przybliżenie i przypomnienie dzieciom ich praw.

              

              

              


            11.12.2020 roku w Ośrodku odbyły się zajęcia otwarte podczas których została zaprezentowana nowa metoda fizjoterapeutyczna wykorzystywana w rehabilitacji z naszymi uczniami. W zajęciach otwartych mogli uczestniczyć rodzice oraz nauczyciele i specjaliści po wcześniejszym zgłoszeniu się, ze względu na obostrzenia epidemiologiczne. Przeszkolenie fizjoterapeuty oraz doposażenie sali rehabilitacji w nowy sprzęt było możliwe dzięki projektowi realizowanemu w okresie IX-XII.2020r. przez Stowarzyszenie „Naprzeciw” pt. „Neuromobilizacja - rehabilitacja XXI w., szansą dla dzieci niepełnosprawnych”. Projekt był współfinansowany ze środków PFRON. Neuromobilizacje to forma terapii manualnej, która odpowiednimi technikami umożliwia pracę bezpośrednio na tkance nerwowej. Są one stosowane w celu usprawnienia ruchomości i ślizgu nerwów względem otaczających tkanek, w celu normalizacji jego funkcji. Techniki neuromobilizacji są skutecznym i efektywnym uzupełnieniem terapii w zaburzeniach funkcjonowania układu nerwowego.

            


             „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Wisława Szymborska. Czytając dziecku od najmłodszych lat sprawiamy, że zachowa ten dobry nawyk na całe życie. „Świąteczna bajka na dobranoc” to jedno z działań przedsięwzięcia bożonarodzeniowego organizowanego w internacie. Wychowankowie wysłuchali bajki pt: „ Historia Świąt” i „ Prezent dla Świętego Mikołaja”. Pięknie ilustrowane książki pozwoliły odkryć i zrozumieć atmosferę tych niezwykłych świąt. Spotkanie –„Świąteczna bajka na dobranoc”, zorganizowała pani Justyna Kulesza, a do akcji dołączyła sekcja czytelnicza.Stworzona atmosfera wprowadziła wszystkich w świąteczny klimat i przybliżyło piękno Świąt Bożego Narodzenia.

           

            


             Jasełka „ Mario czy już wiesz…” Mario czy już wiesz,Kim okaże się twój syn, twój mały chłopiec?Mario czy ty wiesz, Że te stópki dwie po wodzie będą kroczyć? Czy ty wiesz, Że ta mała dłoń powstrzyma wielki wiatr? Że dałaś życie temu, kto tobie życie da?Uroczystość Jasełek od wielu lat wpisana jest do kalendarza uroczystości organizowanych w naszym internacie. W tym roku również tak się stało. Dzień przed przerwą świąteczną, spotkaliśmy się, aby przypomnieć wydarzenia z czasów narodzenia Jezusa. Obejrzeliśmy film „ Anioł zapowiada narodziny Chrystusa”, gdzie w rolę lektorów wcielili się nasi wychowankowie. Dzięki temu bardziej skupiliśmy się na Maryi i jej roli, na jej rozterkach i odpowiedzialności. Krótkie spotkanie, zakończyła piękna kolęda, „ Mario czy już wiesz…”, oraz życzenia od wychowanków i pani Kierownik. Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie naszej uroczystości serdecznie dziękujemy.

            

           


            08.12.2020r.w internacie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt: " W trosce o nasze bezpieczeństwo". Celem konkursu było propagowanie bezpiecznego i odpowiedzialnego zachowania z nową "covidową" rzeczywistością. Komisja konkursowa w składzie: p.kierownik internatu - B.Pęska, J.Kulesza,J.Wdziękońska wyłoniła następujących zwycięzców: I miejsce - Konrad Ch. II miejsce - Natalia B. III miejsce - Kinga W.. Wyróżnienie: Daria G.M., Kornelia J., Michał M. Serdecznie gratulujemy. Organizatorzy: J.Kulesza, J.Wdziękońska

            

           

           


             2.12.2020r zespół fizjoterapeutów oraz pielęgniarka szkolna przeprowadzili akcję Aktywna Przerwa. Krótkie zajęcia taneczno-ruchowe miały na celu propagowanie aktywnego stylu życia, zwalczanie nadwagi i otyłości, kształtowanie nawyku prawidłowej postawy ciała. Pięciominutowa gimnastyka, jako przerywnik dla lekcji odbywały się w klasach. Uczniom ten rodzaj aktywności przyniósł dużo radości. Chętnie popląsali w rytm muzyki.

            


             27 listopada 2020r Uczniowie klas szkoły podtawowej wzięli udział w podsumowaniu projektu Ekomisja. W ubiegłym roku szkolnym na spotkaniu z panią Zuzanna Kielkucką uczniowie zapoznali się ze sposobami segregacji odpadów , oszczędzania wody, żywności i energii. W dniu dzisiejszym zaprezentowali swoją wiedzę w postaci plakatów i pięknej słownej prezentacji. Pracowali pod kierunkiem wychowawców klas: K. Kosakowskiej, I. Gulik , D. Tyszkiewicz i S. Żabinskiej. Współorganizatorka projektu była Pani K. Boćkowska

            

           


                25 i 26 listopada odbyły się prelekcje funkcjonariusza KPP w Zambrowie dla uczniów klas 7-8a SP, 1, 2 i 3 BS oraz klas 3 SSPdP. Sierżant sztabowy Paweł S. przekazał uczniom wiedzę dotyczącą zjawiska handlu ludźmi, o prawach dziecka oraz o odpowiedzialności prawnej nieletnich i pełnoletnich uczniów szkoły. Dziękujemy za przybycie, miłą i przyjazną atmosferę oraz odpowiedzi na wszystkie pytania zadawane przez uczniów podczas spotkania.

           


             Obliczamy nasze BMI. W ramach Szkolnego Programu „SKOLIOZA” oraz z uwagi na obchodzony Dni Walki z Otyłością, w naszej szkole od 19 do 26 listopada obliczaliśmy BMI uczniów. Prawidłowym przebiegiem badań oraz właściwą interpretacją kierowała nasza szkolna pielęgniarka pani Lidia Gontarska. BMI (Body Mass Index) to najłatwiejszy i najszybszy sposób oszacowania, czy nasza waga ciała jest prawidłowa. Niestety nadwaga i otyłość są obecnie najczęstszymi zaburzeniami rozwoju występującymi u dzieci i młodzieży. Otyłość zaburza wszystkie aspekty zdrowia (fizyczne, psychiczne i społeczne) młodego człowieka, ogranicza jego potencjał rozwojowy, możliwości życiowe i obniża jakość życia. W powstawaniu otyłości, oprócz przyczyn genetycznych, największą rolę odgrywają czynniki środowiskowe: nieprawidłowy, utrwalony w rodzinie sposób żywienia oraz niska aktywność ruchowa. Powstająca w okresie dzieciństwa otyłość prosta ma ścisły związek z otyłością w wieku dojrzałym. Należy pamiętać, że BMI nie jest narzędziem diagnostycznym. Gdy dziecko ma za wysoki wskaźnik BMI jak na swój wiek i swoją płeć, w celu ustalenia czy problemem jest nadmiar tłuszczu, dalszą ocenę powinien przeprowadzić lekarz. Ocena ta może obejmować pomiar grubości fałdy skórnej, ocenę prowadzonej diety i nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej, a nawet wywiad środowiskowy. Jeśli wynik jest wysoki, a osobą tą jest nastolatek, warto rozważyć konsultację z dietetykiem oraz zmianę nastawienia do aktywności fizycznej i sportu. Szybka reakcja potrafi ustrzec przed wieloma problemami, które mogłyby się pojawić w dorosłym życiu.

           


              DENTOBUS W NASZEJ SZKOLE. 26 listopada 2020 roku Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Świętego Jana Pawła II w Długoborzu odwiedził dentobus, czyli mobilny gabinet stomatologiczny. Dentobus jest w pełni wyposażonym stomatologicznym gabinetem zabiegowym, dysponującym m.in. specjalistycznym, sterowanym elektronicznie fotelem dentystycznym, zestawem punktowego RTG oraz niezbędnymi narzędziami stomatologicznymi. Dentobus zapewnia opiekę stomatologiczną dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia Każdy uczeń mógł skorzystać z opieki mobilnego gabinetu stomatologicznego po podpisaniu przez rodzica lub opiekuna prawnego oświadczenia. W trakcie wizyty dentobusu lekarz stomatolog przeprowadzał indywidualne badania stomatologiczne. Rodzice otrzymali informację zwrotną o stanie zdrowia zębów swoich pociech. Mamy nadzieję, że dostęp do profilaktyki stomatologicznej przybliży naszym dzieciom temat higieny jamy ustnej i zmniejszy lęk przed wizytami u dentysty. Opieka stomatologiczna dentobusu była bezpłatna.

            


              25.11.2020 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w innowacji pedagogicznej „Nasze zdrowe śniadanie”. Wszyscy wiemy, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! Tego dnia uczniowie przynieśli ze sobą przygotowane w domu II śniadanie i zjedli je ze smakiem o czym świadczą ich uśmiechnięte buźki.

           

           

           


               24.11.2020r. odbyły się VI Mistrzostwa Internatu w Tenisie Stołowym. Organizatorami byli opiekunowie sekcji sportowej w składzie: E. Bańkowska, E. Przeździecka, J. Wdziękońska, M. Kawiński, K. Miszczuk. Ze względu na sytuację epidemiologiczną tegoroczne zawody różniły się od mistrzostw organizowanych w ubiegłych latach. Bardzo ważnym aspektem było zachowanie wszelkich środków ostrożności, tj. brak publiczności, dezynfekcja rąk, zachowanie bezpiecznej odległości, obecność na sali jedynie osób grających w danym momencie. Pomimo nowych zasad, zawodnicy chętnie i dzielnie walczyli w rozgrywkach. Dla uczestników przygotowany był sok ze świeżo wyciskanych owoców. Mistrzostwa rozegrane były w trzech kategoriach: Kategoria I chłopcy starsi, Kategoria II chłopcy młodsi, Kategoria III dziewczęta. Zawodnicy zdobyli następujące miejsca: Kategoria I: I. Kamil G. II. Konrad Ch. III. Igor K. Kategoria II: I. Adrian K, II. Mateusz P. III. Konrad K. Kategoria III : I. Natalia B II. Marta B III. Weronika N. Dla zwycięzców przygotowane zostały dyplomy, medale oraz wspaniałe nagrody. Kierownik Internatu pogratulowała zwycięzcom i podziękowała organizatorom. Gratulujemy i zapraszamy za rok.

            

            

           


               10.11.2020 w naszej szkole obchodziliśmy Święto Niepodległości. Z tej okazji przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji: "Szkoła pamięta”. Z tej okazji uczniowie mogli obejrzeć wystawę przygotowaną na Święto Niepodległości. Mogli również wziąć udział w teście wiedzy oraz grach historycznych. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji przygotowanej przez naszych nauczycieli oraz przypominamy nasz występ z ubiegłorocznych obchodów Dnia Odzyskania Niepodległości. Link do prezentacji: https://youtu.be/hFhcmAYnprw  Link do zeszłorocznego występu: https://www.facebook.com/watch/?v=718689998651607

           

           

           


              Jesień to niezwykle barwna pora roku. To czas zbiorów i powolnych przygotowań na nadejście zimy. To także czas, kiedy otaczająca nas przyroda pokazuje swoje kolorowe oblicze, a jeszcze ciepłe i słoneczne dni zachęcają do spacerów i podziwiania uroków jesiennego krajobrazu. By na dłużnej zatrzymać i móc podziwiać tą niepowtarzalną atmosferę jesieni sekcja artystyczna przygotowała dla wychowanków konkurs plastyczny „ Jesienne inspiracje ”, w którym uczniowie mieli swoje wyobrażenie o jesieni przedstawić w formie plastycznej. Efekt ich działań to 31 prac wykonanych różnymi technikami, obrazujących tą niezwykle malowniczą porę roku. Laureaci oraz wszyscy uczestnicy konkursu plastycznego otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody oraz słodycze. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział a laureatom serdecznie gratulujemy. Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach. Organizatorzy: B. Kulesza, J. Kulesza, D. Trzaska

           

              


              3 listopada opiekunowie sekcji sportowej w internacie zorganizowali Dzień Konkurencji Sportowych. Wychowankowie zmierzyli się w trzech konkurencjach: rzuty do celu, kozlowanie piłką i odbijanie piłeczką ping pong. Wszyscy z zaangażowaniem wykonywali zadania. Na zakończenie zostali wyłonieni mistrzowie każdej konkurencji. Pani Kierownik Internatu wręczyła dyplomy i nagrody zwycięzcom.

            

            


               „Kolorowo, warzywnie, owocowo” Warsztaty kulinarne to bardzo atrakcyjna forma nauki o zasadach zdrowego żywienia. Podczas takich zajęć przekazywana jest nie tylko wiedza teoretyczna z zakresu zasad zdrowego żywienia ale przede wszystkim w sposób praktyczny dzieci uczą się jak przygotować dobre dla zdrowia i jednocześnie pyszne potrawy czy posiłki. Właśnie takie zajęcia odbyły się 27.X.2020r. w internacie. Miały one na celu zachęcić młodych ludzi do częstszego spożywania owoców i warzyw – świetnej alternatywy dla niezdrowych przekąsek. W trakcie warsztatów przedstawiciele grup przygotowali zdrowe, kolorowe koktajle, kanapki i szaszłyki. Było wesoło, smacznie i kolorowo.

           

           

           


              W internacie w dniach 19-23 października obchodziliśmy tydzień pod hasłem " Smacznie i zdrowo". Każda grupa przygotowała smaczny i zdrowy posiłek. Wszyscy zaangażowali się do pracy, miło spędzając czas. Wśród wykonanych potraw były: owocowy jeż, sałatki, surówki, babeczki marchewkowe, kolorowe kanapki, zdrowa pizza, omlet, kopytka z dynia, galaretka z owocami, sernik na zimno, koreczki.

           

           

           


             14.10.2020 w Internecie odbyło się spotkanie pod hasłem " Edukacja dziś i dawniej". Wychowawcy organizujący apel poprzez zabawny skecz zilustrowali różnice i podobieństwa pomiędzy współczesnym a dawnym funkcjonowaniem szkoły. Na koniec uroczystości wychowankowie oraz p. Kierownik złożyli życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

           


              18.09.2020 uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w akcji sprzątania świata. Porządkowali najbliższą okolicę szkoły. Odpady były segregowane przez uczniów do odpowiednich worków. Wszyscy bardzo odpowiedzialnie podeszli do zadania. Pamiętajmy, że dbanie o środowisko to nasz obowiązek.

           

           

           


              16 września 2020 roku odbyło się spotkanie pracowników KPP w Zambrowie z uczniami naszego Ośrodka pt.: „Bezpieczna droga do szkoły”. Policjanci szczególną uwagę poświęcili bezpieczeństwu dzieci i młodzieży, przybliżając uczniom podstawowe zasady poruszania się po drogach publicznych, a także odpowiedzialne zachowania podczas przebywania w szkole, w domu oraz w czasie zabaw. Mundurowi zwrócili również uwagę osobom dojeżdżającym do placówki, na zachowanie ostrożności i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Słuchaczom przypomniano, jak ważne są elementy odblaskowe u osób pieszych, poruszających się po zmierzchu drogami publicznymi. Dziękujemy za przybycie, prelekcję i warsztaty.