• Profil szkoły

•                                                                            Lokalizacja placówki

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Świetego Jana Pawła II zlokalizowany jest na terenie powiatu zambrowskiego we wsi Długobórz Pierwszy, oddalony 4 km od miasta Zambrów. Zajmuje powierzchnię 2,5 ha
          w otoczeniu obszarów leśnych. Teren jest ogrodzony i chroniony. Niedaleko placówki znajduje się przystanek autobusowy oraz sklep spożywczy. Placówka posiada parking dla pracowników i gości oraz podjazd  do budynku przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Klienci placówki/ kryteria przyjęć

Placówka świadczy usługi dydaktyczne, opiekuńcze, wychowawcze, rehabilitacyjne dla dzieci i młodzieży
          z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim (w wieku 5-24 r. ż.), w tym ze sprzężeniami (autyzm, niepełnosprawność ruchowa) oraz dla dzieci zagrożonych niepełnosprawnością w wieku od urodzenia do momentu pdjęcia nauki w szkole - prowadzone są zajęcia wwrdz - wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

Kryterium przyjęcia do naszj placówki jest aktualne Orzeczenie o potrzebie ksztalcenia specjalnego wydane przez Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną oraz skierowanie od Starosty właściwego i Starosty Powiatu Zambrowskiego.

Edukacja, pobyt, całodobowa opieka w Internacie oraz wszystkie zajecia dydaktyczne, rewalidacyjne
          i pozalekcyjne są całkowicie bezpłatne, Rodzice ponoszą jedynie koszt wyżywienia dzieci przebywających
          w Internacie.

Baza placówki

Na kompleks dydaktyczno-wychowawczy składają się następujące jednopiętrowe murowane budynki: szkoła, oddział przedszkolny, internat I i II, stołówka szkolna z zapleczem gastronomicznym, sala gimnastyczna
          z zapleczem sportowym.

W placówce znajdują się klasopracownie przedmiotowe, klasopracownie zawodowe, 3 sale oddziału przedszkolnego, biblioteka szkolna, świetlica szkolna, świetlica dla uczniów ze spektrum autyzmu, stołówka, szatnia szkolna z boksami dla poszczególnych klas, wc, sala teatralna, sala  doogoterapii, sala  rzeźbiarstwa,  sala  ceramiki, sala  folkloru,  sala  fotograficzna,  gabinety specjalistyczne tj. 2 logopedyczne, psychologiczny, pedagogiczny, Integracji Sensorycznej, terapii metodą Tomathisa, Biofeedback, Doświadczania Świata „Soelenzen” oraz kompleks rekreacyjno-sportowy (sala gimnastyczna, szatnie + natryski, sala bilardowa, siłownia, sala tenisowa, sala korekcyjna). Internat stanowią dwa budynki, w których znajduje się 39 pokoi sypialnych, 9 świetlic dla grup i 8 łazienek z natryskami i wc.

Placówka ma rozbudowany kompleks medyczny: gabinet pielęgniarsko-lekarski, sala chorych, gabinet dentystyczny oraz 2 gabinety rehabilitacji.

Rozbudowany jest również pion administracyjny: pokój nauczycielski, 2 pokoje wychowawców, sekretariat, księgowość, pomieszczenia obsługi.

Cała placówka ma dostęp do Internetu, z którego można korzystać zarówno w niektórych klasopracowniach, dziale administracji, dziale medycznym jak również w 2 kawiarenkach internetowych.

W szkole zamontowana jest winda.

Gabinety specjalistyczne oraz klasopracownie wyposażone są we właściwe pomoce dydaktyczne.

Ponad to funkcjonuje również kompleks techniczny tj. oczyszczalnia ścieków, hydrofornia, pralnia, pomieszczenia konserwatorów.