• Drużyna Harcerska Diamenty

• 2 Długoborska Drużyna Harcerska NS zaczęła swoje działanie w naszym Ośrodku w lutym 2020r.

Nasza drużyna przynależy do Hufca Wschodniomazowieckiego ZHP w Zambrowie. Jesteśmy jedyną drużyną NS w naszym hufcu. A teraz krótko co oznacza skrót NS:

NS- „Nieprzetarty Szlak” to działalność Związku Harcerstwa Polskiego na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Mianem tym nazywane są  drużyny działające przy ośrodkach szkolno-wychowawczych (takim jak nasz), zakładach opiekuńczych, wychowawczych, zespołach opieki zdrowotnej, warsztatach terapii zajęciowej. Nieprzetarty Szlak skupia  dzieci i młodzież bez względu na rodzaj i stopień niepełnosprawności.

Dzięki działaniu drużyny harcerskiej uczniowie mają możliwość przebywania w gronie rówieśników i przeżywania razem z nimi wspaniałej harcerskiej przygody.Ma to znaczący wpływ na ich wszechstronny – intelektualny, emocjonalny, społeczny, duchowy i fizyczny rozwój, wspierając jednocześnie kompleksową rehabilitację.

Podczas zbiórek szczególną uwagę zwracamy na:

• Przygotowanie uczniów do aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym i kulturalnym.
          • Integracja w ramach drużyny harcerskiej, hufca, szkoły oraz ze społecznością lokalną.
          • Wyrabianie umiejętności współdziałania w grupie, kształtowanie postaw koleżeństwa, uprzejmości, życzliwości, opieki nad młodszymi i słabszymi oraz gotowości niesienia pomocy potrzebującym.
          • Wyrabianie umiejętności kulturalnego zachowania się, dbania o kulturę słowa w szkole i w miejscach publicznych.
          • Rozwijanie sprawności fizycznej, popularyzacja różnych form aktywnego wypoczynku.
          • Propagowanie zdrowego stylu życia polegającego na niestosowaniu używek i nie piciu napojów alkoholowych.
          • Kształtowanie umiejętności dbania o bezpieczeństwo własne i innych.
          • Kształtowanie postaw proekologicznych – ochrona przyrody.
          • Kształtowanie postawy obywatelskiej, patriotycznej, postawy poszanowania tradycji, kultury i historii własnego narodu.
          • Rozwijanie zainteresowań, wdrażanie do efektywnego spędzania czasu wolnego od nauki.

Do ważnych zadań naszej drużyny należy:

- Pełnienie warty honorowej na wszelakich uroczystościach szkolnych.

- Poznanie zasad meldunku, musztry oraz prawa harcerskiego jak także przestrzeganie go w codziennym życiu.

Drużynową jest dh. Joanna Kaczyńska, współpracuje z nami również  dh. Agnieszka Perkowska.