• Program Za Życiem - edycja 2022-2026

•

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Świętego Jana Pawła II w Długoborzu w latach 2022-2026 nadal będzie pełnił funkcję Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego, w ramach którego będzie realizowany Program „Za Życiem”. Program skierowany jest do dzieci z powiatu zambrowskiego od 0. roku życia do czasu podjęcia nauki szkolnej, u których występują wybrane schorzenia wg ICD-10.

Celem głównym działania jest zapewnienie interdyscyplinarnego wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, umożliwiającego objęcie specjalistyczną opieką dziecka oraz jego rodziny. Ponadto w ramach oddziaływań istotne jest:

- jak najwcześniejsze wykrycie i zlikwidowanie bądź korygowanie zaobserwowanych u dziecka nieprawidłowości w rozwoju oraz odpowiednie dobranie ćwiczeń do jego indywidualnych potrzeb,

- zapobieganie nieprawidłowościom rozwojowym, które można określić w trakcie diagnozy funkcjonowania dziecka i warunków, w jakich się ono rozwija,

- ustalenie wieloprofilowego programu usprawniania dziecka z wielorakimi zaburzeniami,

- wczesna – kompleksowa profilaktyka niepełnosprawności, przygotowanie i pomoc rodzinom w rehabilitowaniu dziecka w domu oraz świadomym, prawidłowym pielęgnowaniu dziecka (profilaktyka),

- kształtowanie pozytywnych relacji rodzic – profesjonalista.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Świętego Jana Pawła II w Długoborzu dysponuje odpowiednią bazą lokalową wyposażoną w specjalistyczny sprzęt oraz pomoce edukacyjne. Terapeuci, którzy będą prowadzić zajęcia posiadają przygotowanie do pracy z dziećmi oraz odpowiednie kwalifikacje dostosowane do rodzaju niepełnosprawności, zaburzeń dziecka. W ramach prowadzonych zajęć specjalistycznych oferujemy:

- zajęcia psychologiem,

- zajęcia z pedagogiem,

- zajęcia z logopedą,

- zajęcia z neurologopedą,

- zajęcia AAC,

- zajęcia treningu słuchowego Tomatisa,

- zajęcia integracji sensorycznej,

- zajęcia rehabilitacyjne,

- zajęcia terapii EEG – biofeedback (BFB),

- zajęcia terapii ręki,

- zajęcia terapii behawioralnej,

- zajęcia TUS,

- zajęcia terapii taktylnej i inne.

Zajęcia specjalistyczne w ramach Programu „Za Życiem” w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Świętego Jana Pawła II rozpoczynają się od sierpnia 2022 r. Zadanie jest w całości finansowane z budżetu państwa, udział dziecka i jego rodziny w zajęciach jest bezpłatny. Rodzice/opiekunowie prawni zainteresowani zajęciami w WOKRO proszeni są o złożenie kompletu dokumentów w sekretariacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Świętego Jana Pawła II w Długoborzu, ulica Szkolna 7.  Dokumenty są do pobrania w sekretariacie placówki, sekretariat czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.30-15.30.

Szczegółowych informacji udziela koordynator Programu „Za Życiem” – Katarzyna Kosakowska, telefon kontaktowy: 607 094 760.