• EEG Biofeedback

• "Istnieć, to znaczy zmieniać się, zmieniać się - to dojrzewać, dojrzewać zaś to nieskończenie tworzyć samego siebie."
          - H. Bergson

Teoria biofeedbacku ma bogatą historię i wyrasta z wielu korzeni. Wykorzystuje zdobycze cybernetyki, teorii uczenia się, biomedycyny, psychofizjologii, teorii stresu, terapii behawioralnej. Trening EEG biofeedback  opracował w latach sześćdziesiątych prof. Barry Stermann na zlecenie NASA. W czasie treningu klient widzi przebieg swoich fal mózgowych przełożony na obraz pod postacią wideogier, którymi kieruje bez pomocy myszy czy klawiatury, jedynie swą aktywnością myślową. Proces uczenia się ulega automatyzacji i w efekcie treningu mózg wchodzi na pożądanie poziomy częstotliwości bez pomocy aparatury. EEG biofeedback - nazywany przez niektórych "jogą zachodu" lub "elektronicznym zenem" jest metodą treningową, umożliwiającą harmonizowanie czynności fal mózgowych na zasadzie bioregulacji   i samouczenia się mózgu.

W naszym ośrodku w roku szkolnym 2005/2006 zorganizowana została sala EEG Biofeedback a sprzęt został nam przyznany w ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej realizowanego ze środków Unii Europejskiej.   W sali EEG BFB  prowadzone są zajęcia z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie w stopniu lekkim. Uczniowie uczestniczą  w zajęciach 2x tyg., po 60 min. Metoda EEG Biofeedback polega na obserwacji zapisu fal mózgowych, wychwytywaniu elementów wykorzystywanych w zbyt małym stopniu i trenowaniu ich przy pomocy specjalnej videogry. Celem zajęć  jest  poprawa  funkcjonowania  ucznia  poprzez  polepszenie czynności   bioelektrycznej   mózgu   wraz  z ukierunkowaniem i wzmocnieniem koncentracji uwagi, hamowania stanów nadmiernego pobudzenia (overarousal), stanów nadmiernego hamowania (underarousal) lub obu równocześnie. Stany te osłabiają korową regulację zachowania, co prowadzi z kolei do zaburzeń funkcji poznawczych, takich jak koncentracja, uwaga, wola, zdolność planowania, zakończenia czynności, przewidywania swoich reakcji, czy ogólna zdolność samokontroli danej osoby. Treningi poprawiają koncentrację uwagi, szybkość myślenia, kreatywność,  pamięć,  polepszają  nastrój,  samoocenę i sen, równocześnie ucząc relaksu. Metoda jest bezpieczna, przyjemna i jako sposób uczenia się za pomocą wideogry nie ma żadnych ubocznych działań. Metoda EEG biofeedback wykorzystywana jest zarówno w profilaktyce, rozwiązywaniu problemów szkolnych i emocjonalnych jak i leczeniu wielu chorób. Nasza placówka współpracuje z EEG Instytutem z Warszawy, który to pełni dla nas funkcję dydaktyczno-serwisową.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.eeginstytut.pl .