• Zajęcia logopedyczne

• Ośrodek zapewnia specjalistyczną opiekę logopedyczną, neurologopedyczną i surdologopedyczną. Terapią  objęte są wszystkie dzieci, które przejawiają zaburzenia komunikacji językowej. Zgodnie z zaleceniami Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej oraz diagnozą logopedyczną, każde z nich pracuje według indywidualnego programu terapii.

W ramach terapii logopedycznej odbywają się zajęcia terapii mowy, a w przypadku osób z brakiem mowy czynnej stosuje się alternatywne metody komunikacji pozawerbalnej /AAC/.

Oddziaływania terapeutyczne mają na celu:
          - stymulowanie rozwoju mowy,

- korygowanie zaburzeń mowy i wad wymowy,
          - usprawnianie artykulacji, oddechu i fonacji,

- usprawnienie pamięci, koncentracji, percepcji słuchowej, wzrokowej, ruchowej,
          - rozwijanie mowy i myślenia poprzez wzbogacenie słownictwa,

- usprawnianie techniki czytania i pisania,

- doskonalenie rozumienia mowy werbalnej i komunikatów pozawerbalnych,

- stwarzanie możliwości porozumiewania się uczniom, którzy nie są w stanie posługiwać się mową werbalną (komunikacja alternatywna).

Gabinety logopedyczne wyposażone są w nowoczesne i profesjonalne pomoce dydaktyczne.

Gabinet terapii logopedycznej Metodą Tomatisa (stymulacja audio-psycho-lingwistyczna). Terapia ta polega na słuchaniu odpowiednio przygotowanego materiału dźwiękowego przez specjalne słuchawki, gdzie dźwięki podawane są drogą powietrzną oraz kostną. Najczęstsze zastosowania Metody Tomatisa u dzieci to: zaburzenia mowy (jąkanie, opóźniony rozwój mowy, wady wymowy), zaburzenia głosu (np. chrypki dziecięce będące rezultatem nadużywania głosu przez dziecko), dysleksja; oraz u dorosłych: zaburzenia mowy (jąkanie), zaburzenia głosu spowodowane niewłaściwym używaniem głosu. Na zajęcia  uczęszczają uczniowie ze szkoły podstawowej, gimnazjum i zasadniczej szkoły zawodowej oraz z zespołów edukacyjno-terapeutycznych.