- Rok 2024/2025 sem I
- Rok 2023/2024 sem. II
- Rok 2023/2024 sem. I
- Rok 2022/2023 sem. II
- Rok 2022/2023 sem.I
- Rok 2021/2022 sem. II
- Rok 2021/2022 sem. I
- Rok 2020/2021 sem. II
- Rok 2020/2021 sem.I
- Rok 2019/2020 sem. II
- Rok 2019/2020 sem. I
- Rok 2018/2019 sem. II
- Rok 2018/2019 sem. I
- Rok 2017/2018 sem. II
- Rok 2017/2018 sem. I
- Rok 2016/2017 sem. II
- Rok 2016/2017 sem. I
- Rok 2015/2016
Rok 2015/2016
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Długoborzu miało miejsce w piątek, 24 czerwca i poprzedzone zostało mszą św. celebrowaną przez księdza prałata Mariana Olszewskiego - proboszcza parafii pw. Św. Józefa Rzemieślnika w Zambrowie. Proboszcz wraz z zebranym gośćmi, uczniami i pracownikami placówki dziękował Bogu za łaski Boże otrzymane w minionym roku szkolnym, prosząc o błogosławieństwo na okres wakacyjny. Apel tradycyjnie poprowadziła zastępca dyrektora Katarzyna Kosakowska. Po raz pierwszy z przedstawieniem zaprezentowali się najmłodsi uczniowie. Występ przedszkolaków spotkał się z wielkim aplauzem gości. „Zielone żabki” oklaskiwane były przez wiele minut. Część artystyczna uczniów kończących szkołę wprowadziła zaś nastrój pewnej melancholii, ponieważ był to ich ostatni występ. Dyrektor SOSW Katarzyna Jakimiuk – Baran podziękowała za wieloletnią pracę odchodzącym na emeryturę Hannie Tyl, Bogumile Terebce oraz Alicji Michalik.
- „W życiu najtrudniejsze są pożegnania, szczególnie ludzi, z którymi pracowało się wiele lat i dążyło do jednego celu - dobra naszego wspólnego, dziecka. (…) W imieniu kadry kierowniczej, kadry pedagogicznej, rady rodziców, społeczności uczniowskiej oraz wszystkich pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Długoborzu mam zaszczyt podziękować Paniom za wiele lat pracy pedagogicznej. Chwile takie jak ta powodują zwykle, że staramy się dokonać bilansu, podsumowania. Życzymy sobie, aby podczas podsumowywania swojej kariery zawodowej wzięły Panie pod uwagę, oprócz ciężkiej pracy, jubileuszy, awansów, nagród, chwil radosnych i smutnych, również inne czynniki. Jednym z nich jest wdzięczność wszystkich tych, którym pomagały Panie służąc swoją wiedzą i doświadczeniem. Mamy za sobą wspaniałe czasy i trudne momenty. Zmieniali się dyrektorzy, zmieniały się podstawy, programy, koncepcje i cele, dla Pań, niezależnie od tego, co działo się dookoła, zawsze najważniejsza była podstawowa zasada, a mianowicie uczciwość w pracy oraz niesienie dobra drugiemu człowiekowi.” – mówiła podczas uroczystości dyrektor Katarzyna Jakimiuk – Baran. W imieniu Przewodniczącego Rady Powiatu Józefa Dąbrowskiego i Starosty Zambrowskiego Roberta Macieja Rosiaka podziękowania za wieloletnią pracę, trud włożony w wychowanie wielu pokoleń młodzieży, wręczył Sekretarz Powiatu Zambrowskiego Ireneusz Ślesiński. Apel z okazji zakończenia roku szkolnego to przede wszystkim moment wręczania świadectw, dyplomów, podziękowań i listów gratulacyjnych. Tak też było i tym razem. Świadectwa z czerwonym paskiem dla najlepszych uczniów, świadectwa ukończenia szkoły, listy gratulacyjne dla rodziców, podziękowania wszystkim tym, którzy przez cały rok wspierali działalność placówki i nie żałowali czasu na pomoc, wręczyła dyrektor Katarzyna Jakimiuk - Baran. Poza tym Sekretarz Powiatu Zambrowskiego Ireneusz Ślesiński przekazał nagrodę i dyplom za wzorowe zachowanie i bardzo dobre wyniki w nauce Przemysławowi Ożarowskiemu uczniowi kl. I Gimnazjum (średnia ocen 5,2) oraz tytuł „Super Uczeń Powiatu Zambrowskiego 2016” Damianowi Ogrodnikowi uczniowi kl. III Przysposabiającej do Pracy.
Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy słonecznych, radosnych, spokojnych, bezpiecznych i pełnych wrażeń wakacji.
KONKURS ORTOGRAFICZNY
W naszej szkole odbył się KONKURS ORTOGRAFICZNY. 17 uczniów brało udział w zmaganiach ortograficznych. Najlepszy okazał się Radosław Ł. zostając SZKOLNYM MISTRZEM ORTOGRAFII. Tytuł wicemistrza wywalczył Przemysław O. Przyznano również dwa III miejsca dla Katarzyny P. i Elżbiety P.. Wyróżnienie otrzymał Marcin B. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i słowniki poprawnej polszczyzny. Serdecznie gratulujemy!
WYCIECZKA DO LUBLINA I KAZIMIERZA
Nasza wycieczka miała zakwaterowanie w "Domu Spotkań" Caritas Archidiecezji Lubelskiej w Dąbrowicy k/ Lublina. Pierwszego dnia odbyliśmy wspaniałe spotkanie z bohaterami ze świata bajek i baśni w "Magicznych ogrodach" w Trzciance. Była to niesamowita przygoda. Odwiedziliśmy grotę uśpionego smoka i spotkaliśmy mówiące skrzaty. Dodatkową atrakcją dla niektórych był zjazd z wysokiej ślizgawki. Uzupełnieniem przygody były pyszne lody w restauracji. Następnie przejechaliśmy do Kazimierza Dolnego, gdzie pani przewodnik oprowadzając nas po Starówce opowiadała nam ciekawe historie. Kto miał siły w nogach wszedł na Górę Trzech Krzyży, inni czekając na Rynku zajadali regionalne "koguciki" z ciasta. Po południu odbył się rejs statkiem po Wiśle. Drugiego dnia zwiedzaliśmy Lublin. Pani przewodnik pokazała nam Starówkę Lublina. Zakończeniem wycieczki był posiłek w Mc' Donald’s. Po posiłku udaliśmy się w drogę powrotną. Atmosferę wycieczki można zobaczyć na zamieszczonych zdjęciach. Uczniowie, opiekunowie i rodzice serdecznie dziękują firmom "KRASBUD" i "GODAGRO" z Czyżewa za wsparcie finansowe, dzięki któremu nasza wycieczka odbyła się.
DZIEŃ DZIECKA
1 CZERWCA w internacie odbył się blok sportowo- rekreacyjny z okazji Dnia Dziecka. W programie były zawody siłowe, gry zręcznościowe, pieczone kiełbaski i dyskoteka. Najlepsi wychowankowie zostali nagrodzeni dyplomami i słodkimi upominkami. Impreza była przygotowana przez działającą w internacie sekcję sportową w składzie: Jan Grzyb, Rafał Wiśniewski, Ewelina Bańkowska, Marlena Grzymała.
ŚWIĘTO RODZINY
1 CZERWCA obchodziliśmy w naszym Ośrodku Święto Rodziny. Na dzieciaki i ich rodziców czekało wiele atrakcji, między innymi : przedstawienie "Czerwony Kapturek" , konkurencje sportowe z udziałem rodziców, zajęcia z sensoplastyki, zabawy przy muzyce, malowanie twarzy, zwierzęta z balonów i wiele innych! Wszyscy doskonale się bawili! Dziękujemy za wspólną zabawę i spędzony razem czas.
SPOTKANIE Z POLICJANTKĄ
W naszym Ośrodku odbyło się spotkanie z przedstawicielem Powiatowej Komendy Policji w Zambrowie Panią sierż. szt. Agnieszka Predko. Celem spotkania było uświadomienie wychowankom wszelkich zagrożeń wynikających z zawierania znajomości za pośrednictwem portali społecznościowych i uświadomienie młodzieży zasad postępowania w przypadku zagrożeń wynikających z poruszania się pieszo na drodze, agresji ze strony grupy rówieśniczej, ataków nieznanych nam psów. W imieniu wszystkich wychowanków internatu składamy Pani sierż. szt. Agnieszce Predko serdeczne podziękowania. Pomysłodawcą spotkania był Pan Rafał Wiśniewski wychowawca w internacie.
"KILOMETRY DOBRA"
W ramach kampanii "Kilometry dobra" nasi pracownicy wraz z uczniami wzięli udział w Maratonie Zumby zorganizowanym przez Zespół Szkół Nr1 oraz Centrum Wolontariatu.
DZIEŃ POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI
W naszym Ośrodku obchodziliśmy "Dzień Polskiej Niezapominajki". To doskonała lekcja przyrody, która uświadamia młodemu pokoleniu rolę natury w życiu każdego człowieka.
POWIATOWY DZIEŃ GODNOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
11 MAJA w naszym ośrodku odbył się po raz pierwszy Powiatowy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Współorganizatorem imprezy był Środowiskowy Dom Samopomocy w Zambrowie, a patronat nad imprezą objął Starosta Zambrowski Robert Rosiak. Do udziału w obchodach zaproszono podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej z Szumowa.
Impreza rozpoczęła się apelem, na który przybyło wielu zaproszonych gości, w tym m.in. przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa, służb mundurowych, a także dyrektorzy szkół. Podczas akademii uczniowie SOSW oraz uczestnicy WTZ z Szumowa, a także podopieczni ŚDS, zaprezentowali swoje zdolności artystyczne. Nie zabrakło wielu emocji, które towarzyszyły podczas rozstrzygnięcia konkursu „TACY SAMI”, zorganizowanego przez nauczycieli ośrodka. Laureaci wraz z opiekunami odebrali ufundowane przez Statostwo Powiatowe w Zambrowie nagrody i wyróżnienia w czterech kategoriach wiekowych: przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna i dorośli.
Po apelu wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni przez dyrektor SOSW w Długoborzu Katarzynę Jakimiuk-Baran do obejrzenia pokonkursowej wystawy 118 prac plastycznych, ekspozycji placówek - ŚDS oraz WTZ, kiermaszu wytworów i prac uczniów SOSW w Długoborzu, a także do udziału w pikniku z bogatym blokiem rekreacyjno-sportowym.
Podczas drugiej części obchodów na uczestników i zaproszonych gości czekało wiele atrakcji, m.in. pokaz karate w wykonaniu Zambrowskiego Klubu Karate Kyokushin, pokaz Grh 101 airborne - grupy rekonstrukcji historycznej, pokaz gry w paintball zambrowskiego stowarzyszenia NexXTeaM, pokaz sprzętu strażackiego Powiatowej Straży Pożarnej w Zambrowie, mnóstwo konkurencji rekreacyjno-sportowych (wyciskanie sztangi, ćwiczenia siłowe, mecz w piłkę nożną, rzuty i strzały na bramkę, skoki w workach, na trampolinie oraz skoki z balonem, malowanie na balonie, zgaduj-zgadula, rzut beretem i rzuty do kosza, bocce, golf, wyścigi w parach, przeciąganie liny, slalom z piłeczką pingpongową, podbijanie piłeczki, gorączka złota, zabawy z psami-terapeutami). Wszystkie konkurencje nauczyciele ośrodka prowadzili w formie stacyjnej.
Dodatkową atrakcją była budka z watą cukrową oraz fotobudka. Zabawy i śmiechu było mnóstwo. Nie zabrakło też akcentu medycznego, gdzie pani Lidia Gontarska - pielęgniarka pracująca w ośrodku - dokonywała pomiaru ciśnienia tętniczego wszystkim chętnym uczestnikom imprezy. Pogoda dopisała znakomicie, a pieczona kiełbaska z grilla i ogniska rozchwytywana była w mgnieniu oka. Wyśmienite ciasto upieczone przez rodziców i nauczycieli placówki, wychowawców WTZ i ŚDS było atrakcją kawiarenki. Do pomocy w bloku rekreacyjno-sportowym zgłosili się wolontariusze - uczestnicy i uczniowie Hufca Pracy w Łomży i Zambrowie, Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Łomży oraz Zespołu Szkół Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy w Łomży, którzy świetnie zintegrowali się z dziećmi i młodzieżą oraz dorosłymi osobami niepełnosprawnymi.
Zaproszeni goście zwiedzali również placówkę, gdzie m.in. mogli obejrzeć pracownię ceramiczną, salę Doświadczania Świata Soelenzen, salę wczesnego wspomagania rozwoju oraz salę integracji sensorycznej. Piknik uświetnił Zespół Muzyczny DAMIS.
Powiatowy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych nie odbył by się, gdyby nie zaangażowanie kadry pedagogicznej, pracowników obsługi i administracji oraz rodziców podopiecznych SOSW w Długoborzu, dobra współpraca ze Środowiskowym Domem Samopomocy oraz dzięki sponsorom: Starostwu Powiatowemu w Zambrowie, Bankowi Spółdzielczemu w Zambrowie, Zakładowi Mięsnemu Netter z Czyżewa oraz Centrum Handlowemu „Gregorek”.
ŚWIĘTO DLA NASZEJ OJCZYZNY
W naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Była to doskonała okazja do przypomnienia sobie jak ważne jest to święto dla naszej Ojczyzny. Wszyscy dostali własnoręcznie robione kotyliony. Uczniowie mieli również okazję wzięcia udziału w żywej lekcji historii dzięki panu Karolowi Baran, który udostępnił swoje eksponaty i podzielił się swoimi zainteresowaniami. Na koniec miało miejsce podsumowanie licznych konkursów, w których nasi uczniowie brali udział, wręczone zostały dyplomy i nagrody.
SPOTKANIE Z DIETETYKIEM
26 KWIETNIA w naszej szkole odbyło się spotkanie z dietetykiem z Poradni Dietetycznej w Zambrowie Panią Martą Żebrowską. Celem spotkania było przybliżenie zasad zdrowego żywienia i stylu życia. Pani dietetyk wyjaśniła, dlaczego należy ograniczać słodycze i słodkie napoje, a zwiększyć spożycie warzyw i owoców. Ciekawie zachęcała dzieci i młodzież do bardziej świadomego dbania o własne ciało.
ŚWIATOWY DZIEŃ WIEDZY NA TEMAT AUTYZMU
2 KWIETNIA obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Ma on za zadanie zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem. My również dołączyliśmy się do akcji. W środę na uroczystym apelu szkolnym zebraliśmy się wszyscy razem, aby wspólnie świętować ten dzień. Przez cały rok szkolny prowadzonych było wiele działań, mających na celu zwiększenie naszej swiadomości o problemach osób z autyzmem. Dziękujemy wszystkim serdecznie za udział i zaangażowanie we wszystkie działania jakie zostały podjęte w tym kierunku.
Zakończyły się IX Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Zakopane – Białystok 2016! - 22 marca 2016
W Białymstoku zakończyła się druga część tegorocznych Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Jednocześnie zakończyły się całe Igrzyska, których początek miał miejsce 9 marca w Zakopanem.
Miło nam donieść, że nasza placówka należała do grona współorganizatorów:- Olimpiady Specjalne Polska,
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Waldemara Kikolskiego w Białymstoku,
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Długoborzu,
- Dom Pomocy Społecznej w Białymstoku.
Takie wielkie imprezy nie mogłyby się odbyć bez udziału wielu oddanych wolontariuszy, którymi byli:
- Uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych w Białymstoku,
- Uczniowie Szkoły Policealnej nr 2 Służb Społecznych Pracowników Medycznych w Białymstoku,
- Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Długoborzu.
Dyscypliny rozgrywane w Białymstoku to:
- Łyżwiarstwo szybkie (organizator: Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy im. Waldemara Kikolskiego w Białymstoku), ,
- Hokej halowy (organizator: Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Długoborzu).
W Komitecie Organizacyjnym znaleźli się m.in. pracownicy naszego Ośrodka: Katarzyna Kosakowska, Katarzyna Jakimiuk - Baran, Anna Pogorzelska, Jolanta Dłużniewska, Elżbieta Godlewska, Rafał Wiśniewski, Elżbieta Stępniak, Marzena Dąbrowska, Beata Kaczyńska i Robert Dudzicki.
KONKURS WIEDZY O JĘZYKU OJCZYSTYM
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w IX Podlaskim Konkursie Wiedzy o Języku Ojczystym zdobywając po raz kolejny I miejsce. Uczennice wykazały się ogromną wiedzą z języka polskiego, jak również zaprezentowały pantomimę do książki H. Sienkiewicza "Krzyżacy" . Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO
24 LUTEGO w naszym Ośrodku odbył się VIII Podlaski Turniej w Tenisie Stołowym. Wszystkim zawodnikom dziękujemy za wspaniałą rywalizację, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.
STOP DYSKRYMINACJI
Odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu STOP DYSKRYMINACJI. Tym razem odwiedziliśmy Uniwersytet Trzeciego Wieku w Miejskim Ośrodku Kultury w Zambrowie. Prezentowane treści dotyczyły równości i zrozumienia wobec osób dotkniętych autyzmem. Warsztaty opracowały i poprowadziły: Barbara Skrzypkowska, Anna Borowska, Justyna Baranek.
WALENTYNKI
Loteria fantowa, konkurs na najciekawszą kartkę walentynkową i czerwone stroje- tak obchodziliśmy Walentynki!
CHOINKA SZKOLNA
20 STYCZNIA społeczność naszego Ośrodka miała okazję bawić się na Choince Szkolnej. Nie zabrakło wspólnych tańców i zabaw przy muzyce zespołu Express. Choinka stała się okazją do wspólnego spotkania uczniów, rodziców i nauczycieli. Wszystkim gorąco dziękujemy.
STOP DYSKRYMINACJI
Nasz Ośrodek bierze udział w projekcie : „Stop dyskryminacji”. Spotkania mają na celu przybliżenie lokalnej społeczności problemu autyzmu. Jako pierwszych odwiedziliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Osowcu.
WIGILIA W INTERNACIE
W Internacie odbyła się Wigilia dla wychowanków i ich wychowaców. Zaproszenie na kolację przyjął również Święty Mikołaj, który odwdzięczył się prezentami.
KONKURS WIEDZY O AIDS
16 GRUDNIA na apelu szkolnym podsumowany został konkurs wiedzy o AIDS. W konkursie udział wzięło 18 uczniów. Laureatami zostali: I miejsce: Bartosz K. i Mateusz P., II miejsce: Grzegorz Ż., III miejsce: Natalia K. i Małgorzata B.
Uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą na temat profilaktyki, leczenia i tolerancji wobec chorych na AIDS. Wszystkie osoby biorące udział w konkursie otrzymały dyplomy, zwycięzcy dodatkowo nagrody, a pozostali uczestnicy -upominki.Program obchodów "Światowego Dnia Walki z AIDS" w placówce obejmował: 1. Rozpropagowanie materiałów oświatowych w Ośrodku. 2. Spotkanie młodzieży z pracownikiem PSSE w Zambrowie, panią Martyną Dąbrowską na temat: "Co muszę wiedzieć o AIDS?" 3. Konkurs wiedzy o HIV/AIDS.
Dyrekcja, młodzież i organizatorzy kierują podziękowania pani Martynie Dąbrowskiej za zaangażowanie i udział w realizacji programu. Organizatorami akcji były pani pedagog Hanna Tyl i pielęgniarka pani Lidia Gontarska.
MISTRZOSTWA INTERNATU W TENISIE STOŁOWYM
8 GRUDNIA odbyły się I Internackie Mistrzostwa w Tenisie Stołowym. Młodzież rywalizowała w 3 kategoriach i zajęła następujące miejsca: 1. Grupa chłopców: I miejsce: Damian O., II miejsce: Marcin N., III miejsce: Robert Ch. 2. Grupa chłopcow: I miejsce: Mateusz W., II miejsce: Sylwester B., III miejsce: Emil J. 3. Grupa dziewcząt: I miejsce Magdalena M., II miejsce: Małgorzata B., III miejsce: Jola S., IV miejsce: Nikola N.
Podbijanie piłeczki: I miejsce: Kacper W., II miejsce: Mateusz W., III miejsce: Anna W., IV miejsce: Marlena G.
Rozgrywki odbywały się w gorącej atmosferze. Młodzież rywalizowała w myśl zasady "fair play". Kibice wspierali wszystkich zawodników gorącym dopingiem. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i nagrodę rzeczową.
Organizatorem Mistrzostw byla sekcja sportowa w składzie: J. Grzyb, R. Wiśniewski, M. Grzymała,E. Bańkowska.
MIKOŁAJKI 2015
Święty Mikołaj odwiedził nasz Ośrodek! Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach dzieci. Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia oraz prezenty.
KSIĄŻKA MARZEŃ
W tym roku szkolnym w naszym Ośrodku prowadzona jest akcja głośnego czytania w ramach projektu: „Książki marzeń”. W projekcie uczestniczą rodzice naszych uczniów. Raz w miesiącu odbywają się spotkania, na których rodzice czytają dzieciom wybrane książki i lektury szkolne. Omawiają z nimi treść, zadają pytania, zagadki. W listopadzie książkę pt. „Boże Narodzenie u krasnoludków” przeczytała pani Marzena Staniec- mama Dominika i Kevina.
SZERMIERZY - PARAOLIPMIJCZYCY
Gościliśmy w naszym Ośrodku szermierzy-paraolimpijczyków, którzy dali pokaz swoich umiejętności. Oprócz naszych uczniów "kibicami" byli także uczniowie ze SP z Osowca. Wizyta mogła sie odbyć dzięki współpracy SOSW w Długoborzu z Akademią Integracji KSN "Start" z Warszawy. Za pomoc dziękujemy także pani Annie Wasilewskiej.
KONFERENCJA NAUKOWO-SZKOLENIOWA
27 PAŹDZIERNIKA przy współpracy z Fundacją SYNAPSIS odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa "Zachowania trudne u osób z autyzmem i Zespołem Aspergera". Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.
MISTRZOSTWA POLSKI W BADMINTONIE
W dniach 16-18 PAŹDZIERNIKA w Koninie odbyły się Mistrzostwa Polski w Badmintonie „Sprawni-Razem”. Damian Ogrodnik i Adrian Tomaszek zdobyli dwa brązowe medale. Jest to kolejny sukces naszych uczniów po złotym deblu dziewcząt sprzed roku. Serdecznie gratulujemy i życzmy dalszych sukcesów.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Wszystkim nauczycielom, pedagogom i pracownikom składamy najlepsze życzenia.