- Rok 2024/2025 sem I
- Rok 2023/2024 sem. II
- Rok 2023/2024 sem. I
- Rok 2022/2023 sem. II
- Rok 2022/2023 sem.I
- Rok 2021/2022 sem. II
- Rok 2021/2022 sem. I
- Rok 2020/2021 sem. II
- Rok 2020/2021 sem.I
- Rok 2019/2020 sem. II
- Rok 2019/2020 sem. I
- Rok 2018/2019 sem. II
- Rok 2018/2019 sem. I
- Rok 2017/2018 sem. II
- Rok 2017/2018 sem. I
- Rok 2016/2017 sem. II
- Rok 2016/2017 sem. I
- Rok 2015/2016
Rok 2021/2022 sem. I
KUROTERAPIA
Kuroterapia to jedna z metod zooterapii. Chodzi o to, aby dziecko miało bezpośredni kontakt ze zwierzęciem odpowiednio do tego przygotowanym. Bardzo dużo dzieci boi się zwierząt, niektóre dzieci są nieśmiałe a kontakt z kurkami bardzo im pomaga. Kurki ułatwiają komunikację, pomagają w terapii, a na dodatek są ładne, dobrze wychowane i dają się pogłaskać . Takie kury-terapeutki, pojawiły się 8 lutego na zajęciach wychowanków w Internacie. Poza kurami, na zajęciach z dziećmi pojawił się też inny zwierzęcy terapeuta: kotek. Podczas praktycznych zajęć dzieci utrwaliły swoją wiedzę dotyczącą właściwego opiekowania się, traktowania, karmienia zwierzątek. Zajęcia te dały wiele radości, były pouczające i relaksujące, pozytywnie wpłynęły na samopoczucie dzieci.
VII MISTRZOSTWA INTERNATU W TENISIE STOŁOWYM
19.01.2022r. odbyły się „VII Mistrzostwa Internatu w Tenisie Stołowym”. Organizatorami byli opiekunowie sekcji sportowej w składzie: E. Kołodziejczyk, E. Przeździecka, M. Kawiński, K. Miszczuk. Ze względu na sytuację epidemiologiczną podobnie jak w zeszłym roku zawody różniły się od mistrzostw organizowanych w ubiegłych latach. Bardzo ważnym aspektem było zachowanie wszelkich środków ostrożności - brak publiczności. Zawodnicy chętnie i dzielnie walczyli w rozgrywkach. Dla uczestników przygotowany był sok ze świeżo wyciskanych owoców. Mistrzostwa rozegrane były w kategoriach: chłopcy i dziewczęta, oraz odbijanie piłeczki ping – pong. Dla zwycięzców przygotowane zostały dyplomy, medale oraz wspaniałe nagrody. Kierownik Internatu pogratulowała zwycięzcom i podziękowała organizatorom.
KLUB GIER PLANSZOWYCH
Działający w internacie Klub Gier Planszowych stworzył bogato wyposażony Kącik Gier. Znalazły się w nim zarówno gry edukacyjne, jak i zręcznościowe, logiczne, logopedyczne i łamigłówki. Wychowankowie bardzo chętnie sięgają po swoje ulubione gry. Zajęcia Klubu dostarczają dzieciom wiele radości.
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
Na zaproszenie pedagoga 12 stycznia policjant z Wydziału Prewencji Zambrowskiej Komendy spotkał się z uczniami naszej szkoły. Funkcjonariusz przypomniał zasady bezpieczeństwa podczas ferii zimowych oraz zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Podczas spotkania przypomniane zostały również obowiązujące obostrzenia sanitarne w związku z pandemią COVID-19. Wychowankowie zadawali mnóstwo pytań do pana policjanta. Dziękujemy mł. asp. P. Szymborskiemu za przybycie prelekcję i odpowiedzi na wszystkie pytania.
MASKI KARNAWAŁOWE - WARSZTATY PLASTYCZNE
Dnia 11.01.2022r. w internacie odbyły się warsztaty plastyczne "Maski Karnawalowe". Wychowankowie z zaangażowaniem wykonywali i ozdabiali swoje maski a takze świetnie się bawili.
MOJA RODZINA I JA - KONKURS PLASTYCZNY
W SOSW im. Świętego Jana Pawła II w Długoborzu odbył się konkurs plastyczny pt.: ,,Moja rodzina i ja”. Konkurs był adresowany do uczniów klas 4 - 8 z.e.t. szkoły podstawowej. Celem konkursu było:
- rozwijanie zainteresowań plastycznych,
- rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej,
- promowanie wartości, jakie niesie z sobą rodzina, - rozwijanie więzi rodzinnych
- kształtowanie poczucia tożsamości,
Dnia 30.XI.2021r. powołana komisja dokonała oceny prac wg następujących kryteriów:
- zbieżność z tematyką:
- oryginalność pomysłu,
- walory plastyczne, estetyczne i artystyczne.
Jury przyznało nagrody następującym uczniom: Maja J. ( kl. 3b ), Daria G. (kl. 7a), Jan A. ( kl.7a), Karolina S. (kl. 8b). Wyróżnienia otrzymali: Magdalena N. ( kl. 4a), Oliwia B. (kl. 5a), Mateusz Z. (kl. 5a), Marta B. (kl. 6a), Łukasz S. (kl. 6a), Laura B. (kl. 6b), Oliwia M. ( kl. 7a), Mateusz T. ( kl. 8c).
NAJPIĘKNIEJSZY ZESTAW OZDÓB ŚWIĄTECZNYCH - KONKURS
Wychowankowie z internatu brali udział w konkursie organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Zambrowie na najpiękniejszy zestaw ozdób świątecznych pt. „Magia Aniołów, Świętego Mikołaja i Śnieżynki”. Wyróżnienie wraz z dyplomem i nagrodą otrzymała Marta B., zaś podziękowanie za udział i słodki upominek - Amelia P. i Dominik P.
WESOŁYCH ŚWIĄT
WSPÓLNE KOLĘDOWANIE
Uczniowie klas 2b, 3b, 4a, 5a, 7a, 8a, 3a SSPdP, 3c SSPdP oraz soliści Ania K, Maja T, Mateusz Z, wspólnie z Panią Barbarą Milewską dołączyli do wspólnego kolędowania.
PRZEDSTAWIENIE
O tym co najważniejsze w te Święta, a także w całym życiu zaprezentowało nam szkolne koło teatralne "Drzazga". Zapraszamy do obejrzenia przedstawienia, przygotowanego przez naszych uczniów.
KIERMASZ SŁODKOŚCI BOŻONARODZENIOWYCH
17.12.2021 odbył się kiermasz słodkości bożonarodzeniowych. Dochód z akcji przeznaczony został na wsparcie zbiórki chorego Filipka. Wspólnymi siłami udało nam się zebrać 1000zł.
WYCIECZKA
W dniu 09.12.2021r. uczniowie uczestniczyli w wycieczce dofinansowanej w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. W pierwszej kolejności wychowankowie oglądali eksponaty w Muzeum Historycznym w Białymstoku. Następnie grupa wraz z przewodnikiem obejrzała centrum Tykocina oraz Synagogę. Dodatkową atrakcją była możliwość zwiedzania eksponatów w zamku. Uczestnicy wzbogacili swoją wiedzę o regionie oraz tradycjach i obyczajach naszych przodków.
UROCZYSTA KOLACJA WIGILIJNA WYCHOWANKÓW INTERNATU
Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy dla siebie stają się życzliwi, mili i zapominają o sporach, waśniach. 15.12.2021r. w Internacie odbyła się uroczysta kolacja wigilijna, podczas której wychowankowie zaprezentowali jasełka pt. „ Aniołowie się radują”. Artyści przedstawili układ choreograficzny „Taniec aniołów” do niezwykle urokliwej piosenki Enyi „Spirit of Christmas Past”. Świecące pelerynki aniołów prezentowały się niezwykle atrakcyjnie. Przepiękny taniec, śpiew pastorałek i kolęd uświadomiło wszystkim, że Święta Bożego Narodzenia są już blisko. Po zakończonym spektaklu, głos zabrały pani Kierownik oraz pani Dyrektor. Podziękowały za przygotowanie Wigilii oraz złożyły świąteczne życzenia. Nie zabrakło również Świętego Mikołaja. W tym roku zaskoczył wszystkich i przybył z bratem bliźniakiem. Z okazji świąt Bożego Narodzenia, przepełnionych nadzieją i magia wigilijnej nocy, kierujemy do Wszystkich płynące z serca życzenia radosnych, spokojnych świąt oraz pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku.
SPOTKANIE Z TEATREM KAMISHIBAI
Spotkanie z Teatrzykiem Kamishibai. Bibliotekę szkolną odwiedziły dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klasy 2a-3a SP. Przedstawiliśmy dzieciom inną formę teatru – Teatrzyk Kamishibai, który został zakupiony w ramach NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA. Kamishibai to wywodząca się z Japonii sztuka głośnego czytania i opowiadania dla dzieci. Technika ta wykorzystuje kartonowe plansze z ilustracjami oraz drewnianą skrzynię, która przypomina teatr marionetkowy. Ilustracje opowiadają historie, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści. Dzieci z wielka uwagą wysłuchały opowieści o Czerwonym Kapturku. Zadawały wiele pytań, zarówno w czasie oglądania, jak i po zakończonej prezentacji. Chętnie brały też udział i pokazywały, co dzieje się na obrazkach czytanych książek. Odwiedził nas również sam Czerwony Kapturek przynosząc koszyczek pełen przysmaków od babci. To było pozytywne doświadczenie. Na pewno będziemy kontynuować spotkania z teatrzykiem Kamishibai.
RECYKLINGOWE OZDOBY CHOINKOWE
08.12.2021r. odbyły się w internacie warsztaty plastyczne "Recyklingowe ozdoby choinkowe". Uczestnicy warsztatów uczyli się robić mikołaje i renifery z wykorzystaniem rolek z papieru. Tworzenie prac sprawiło wychowankom wiele radości.
WRĘCZENIE CERTYFIKATÓW
Wychowankowie grup I-V wzięli udział w zajęciach mających na celu przypomnienie zasad prawidłowego dbania o zdrowie i higienę jamy ustnej. Podsumowaniem powyższych działań było wręczenie dyplomów zaangażowanym wychowankom.
NASZE ZDROWE ŚNIADANIE
8 grudnia w naszej szkole uczniowie wraz z nauczycielami kolejny raz zaangażowali się w akcję pt.: „Nasze zdrowe śniadanie”. Wszyscy wspólnie przygotowali smaczne, zdrowe i kolorowe posiłki.
DBAM O SWOJE ZDROWIE - KONKURS PLASTYCZNY
"Dbam o swoje zdrowie" to tytuł konkursu plastycznego, do którego sekcja artystyczna zaprosiła wszystkich wychowanków internatu. Do organizatorów wpłynęło wiele ciekawych, wykonanych różnorodnymi technikami plastycznymi prac. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców, którzy z rąk Pani Kierownik otrzymali nagrody i dyplomy. Organizatorzy Pani J.Kulesza i Pani D.Trzaska dziękują za duże zaangażowanie w wykonanie prac.
OTRZYMANIE KSIĄŻEK I PLUSZAKÓW
Dziękujemy Małemu Samorządowi Uczniowskiemu ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Zambrowie wraz z opiekunami Paniami Anną Jasińską i Karoliną Dębnicką za przekazanie naszym przedszkolakom książek oraz pluszaków
KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY RÓŻANIEC
W październiku zorganizowany został konkurs na najpiękniejszy różaniec. Napłynęło bardzo dużo prac. Pokazaliście, że Wasza kreatywność nie ma granic! Jury miało nie lada wyzwanie, aby wyłonić laureatów.
Oto wyniki konkursu:
Kategoria I (kl. I-III, ZZRW,OP):
I miejsce: Damian D.
II Kategoria ( kl.IV-VIII)
I miejsce: Adam D.
II miejsce: Katarzyna O.
III miejsce: Laura B.
III Kategoria (kl. SSPdP):
I miejsce: Szymon W.
II miejsce: Mateusz F.
III miejsce: Bartosz S.
IV kategoria ( prace grupowe):
I miejsce: Internat I grupa
II miejsce: klasa 4b-5b
III miejsce: klasa 1
Wyróżnienia otrzymali: Weronika K., Nikola P., Karolina S., Mateusz T., Anna W., Kinga W., Weronika K., Przemysław G.
PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA
7 grudnia w Internacie odbyło się spotkanie „Pierwsza pomoc przedmedyczna”. Wychowankowie mieli okazję przypomnieć sobie co należy zrobić w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu. Omówiono również bezpieczne zabawy zimowe. Podopieczni z zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach.
WSPÓLNE KOLĘDOWANIE
W tym roku ,,Wspólne kolędowanie"w naszym ośrodka, rozpoczynają przedszkolaki. Prezentują kolędę,, Wśród nocnej ciszy". Prezentacja została doceniona na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Muzycznych,, Giżycka Fabryka Dźwięku" . Wspaniałą grą zakwalifikowali się do finału. Życzymy im powodzenia i trzymamy kciuki.
MIKOŁAJKOWE CIASTECZKA
6 grudnia w Mikołajki również szkoły branżowe o profilu kucharz dołączyły do świętowania. Upiekliśmy 4 rodzaje ciasteczek dla wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników.
MIKOŁAJKI
W naszym Ośrodku świętowaliśmy Mikołajki. Ależ się działo! Wszyscy ubrani na czerwono mogli wziąć udział w loterii mikołajkowej. Nawet Święty Mikołaj wysłał nam osobistą wiadomość w formie filmiku Nie omieszkał nas również odwiedzić Podarował wszystkim słodkości, a potem razem z nami spalał kalorie przy fitnessie Pozował również do zdjęć Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego dnia!
DZIĘKUJEMY
Serdecznie dziękujemy firmie Inter-Tech, która również i w tym roku pamiętała o naszych podopiecznych i podarowała prezent. D Z I Ę K U J E M Y!!
ZOSTAŃ MIKOŁAJEM FILIPKA
Z okazji mikołajek my pracownicy Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Świętego Jana Pawła II w Długoborzu zaczynamy challenge „ZOSTAŃ MIKOŁAJEM FILIPKA”. Filipek Nowacki jest 15 miesięcznym chłopcem zmagającym się z SMA typu 2. Chcemy pomóc mu wygrać wyścig o sprawność i zdrowie.
Zasady challenge są proste:
- na wykonanie zadania macie 48 godzin,
- nominowane szkoły, placówki, firmy rysują na dłoni czapkę mikołaja ustawiają się i wykrzykują hasło „Jesteśmy z Tobą Filipku” ,
- po wykonaniu zadania wpłacają min. 5 złotych na skarbonkę Filipka do które link znajduje się poniżej,
- następnie nominują od 3 do 5 firm, placówek, szkół,
- jeżeli zadanie nie zostanie wykonane nominowani wpłacają min. po 10zł na skarbonkę Filipka.
My jako pierwsi nominujemy:
- Zespół Szkół nr 1 w Zambrowie.
- Zespół Szkół Agroprzedsiębiorczości w Zambrowie.
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Zambrowie.
-Firmę „Inter-Tech” w Zambrowie
- Fabrykę Okien „Dobroplast” w Laskowcu.
Link do skarbonki:
https://www.siepomaga.pl/itymozeszzostacmikolajemfilipa
W okresie przedświątecznym to my bądźmy Mikołajami Filipka .
https://www.facebook.com/SOSWDlugoborz/videos/719067009052534
PIECZENIE PIERNICZKÓW
Zbliżający się grudzień to okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierniczków i ich zapachem. W dniu 29 listopada w szkole miało miejsce wielkie pieczenie świątecznych pierników. Uczniowie zespołów zajęć rewalidacyjno- wychowawczych postanowili trochę tego magicznego, świątecznego zapachu wnieść do szkoły. Dzieci miały okazję wielozmysłowego poznania pierniczków, dotykając, wąchając, oglądając i smakując. Uśmiech na twarzach naszych dzieciaków wywołały piosenki świąteczne. To był magiczny czas….
ANDRZEJKI
30 listopada w naszym ośrodku odbyły się Andrzejki. Wróżb i dobrej zabawy nie było końca.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA
„Nie ma dzieci – są ludzie…” - Janusz Korczak
Kolejny już raz, w Internacie została przeprowadzona akcja profilaktyczna: Tydzień Praw Dziecka. W czasie zajęć wychowankowie poznawali zapisy Konwencji o prawach dziecka, dowiedzieli się, jakie instytucje mają stać na straży, by były przestrzegane. Efektem tych działań były bardzo ciekawe prace plastyczne, wyeksponowane na stołówce szkolnej. Dziecko znające swoje prawa jest w stanie świadomie z nich korzystać. Zaczyna rozumieć, że jest traktowane podmiotowo, a nie przedmiotowo. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za tak aktywne włączenie się do akcji.
WYCIECZKA DO LUBLINA - SANDOMIERZA - KAZIMIERZA DOLNEGO
W dniach 30 listopada – 2 grudnia 2021r. w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki „POZNAJ POLSKĘ” Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. Świętego Jana Pawła II w Długoborzu zorganizował trzydniową wycieczkę do Lublina - Sandomierza- Kazimierza Dolnego dla uczniów Szkoły Branżowej I stopnia. W ramach przygotowanego przez nas wniosku otrzymaliśmy dofinansowanie do wycieczki w kwocie 14 976 zł. Pierwszego dnia wycieczki zwiedziliśmy Państwowe Muzeum na Majdanku, Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zakłady (1941-1944). Miejsca te stanowią najstarszą w Europie instytucję muzealną upamiętniającą ofiary drugiej wojny światowej. Uczniowie zapoznali się z historią tego miejsca, zwiedzili baraki, łaźnię, krematorium oraz komorę gazową. Były to z pewnością miejsca, które wywoływały wielkie emocje i na długo zapadną w naszej pamięci. Kolejnym punktem edukacyjnym wycieczki był Lublin - Archikatedra Lubelska, Muzeum Archidiecezjalne. Uczniowie mieli okazję podziwiać ołtarz główny oraz wnętrze naw pokryte freskami wykonanymi głównie przez Jana Meiera. W prezbiterium zachwycił nas XVII wieczny ołtarz wykonany z czarnej gruszki libańskiej, w którym znajdują się złote rzeźby świętych. W Zakrystii Akustycznej oraz w sąsiednim skarbcu oglądaliśmy eksponaty, które stanowią cenne zbiory przedmiotów liturgicznych. Stojąc w rogu Zakrystii Akustycznej uczniowie doświadczyli zjawiska rezonansu akustycznego, gdzie mieli okazję usłyszeć szept osoby znajdującej się w innym rogu pomieszczenia. Drugiego dnia zwiedziliśmy Sandomierz - historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy. Poruszając się po ulicach Sandomierza meleksami, mogliśmy podziwiać wyjątkowy klimat urokliwych uliczek i zaułków. Ponadto spacerując widzieliśmy wąwóz Królowej Jadwigi, Furtę Dominikańską zwaną również Uchem Igielnym oraz Bramę Opatowską wzniesioną przez króla Kazimierza Wielkiego około 1362 roku. Następnie podziwialiśmy eksponaty w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. Na zbiory muzealne składały się przede wszystkim zabytki archeologiczne, przyrodnicze, numizmaty oraz zabytki z zakresu kultury ludowej. Trzeciego dnia mieliśmy okazję zwiedzić Kazimierz Dolny, którego znakiem rozpoznawczym są pięknie zdobione kamienice i artystyczna atmosfera. Zauroczyło nas to nadwiślańskie miasteczko założone przez Kazimierza Sprawiedliwego, uważane za perłę polskiego renesansu. Zamek Królewski oraz baszta okazały się dużą atrakcją. Dotarcie na wieżę widokową, było nie lada wyzwaniem, niemniej warto było, gdyż panorama miasta rekompensowała cały wysiłek. Ostatnim punktem edukacyjnym programu było Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. Obecnie zbiory muzeum liczą ponad 20 tys. eksponatów, w tym muzealia z dziedziny sztuk pięknych, rzemiosła artystycznego, historii, etnografii, archeologii i przyrody. Wycieczka była bardzo atrakcyjna. Uczniowie poznali kulturę i dziedzictwo narodowe Sandomierza-Lublina-Kazimierza Dolnego. Wszyscy wrócili zadowoleni, pełni wrażeń wręcz oczarowani !
DOFINANSOWANIE ZE ŚRODKOW BUDŻETU PAŃSTWA
W ramach Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą: Poznaj Polskę otrzymaliśmy dofinansowanie do dwóch wycieczek: trzydniowej Lublin-Sandomierz-Kazimierz Dolny oraz jednodniowej Wasilków-Tykocin.
JAK ZADBAĆ O ODPORNOŚĆ JESIENIĄ
17 i 23.11.2021 r. w naszej szkole został zorganizowany pokaz dotyczący żywności wspomagającej odporność pod hasłem "ZDROWY STYL ŻYCIA DZIECKA - JAK ZADBAĆ O ODOPORNOŚĆ JESIENIĄ." W prezentacji uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły. Podczas prelekcji można było usłyszeć wiele ciekawych informacji oraz dotknąć i spróbować m.in. ciasta dyniowo-marchwiowego, kapusty kiszonej, ogórków kiszonych, papryki, orzechów, dyni marynowanej, pestek dyni, świeżo wyciskanego soku z marchwi i jabłek, soku z czarnego bzu oraz poznać zapach czosnku, imbiru i natki pietruszki. Wszyscy uczniowie chętnie kosztowali i próbowali wszystkiego czym zostali poczęstowani. Jesteśmy dumni z naszych dzieci, ponieważ chętnie zjadają to co wartościowe i zdrowe. Brawo dzieciaki Obok pokazu mogliśmy obejrzeć gazetkę o tej samej tematyce, do której prace rysował uzdolniony plastycznie uczeń - Mateusz B. Cały projekt przygotowały panie: Marta Dybowska i Ewa Katarzyna Dmochowska. Za pomoc w realizacji pokazu dziękujemy uczniom z klas branżowych- kierunek kucharz.
ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU W AKCJI
OZDOBA ŚWIĄTECZNA DLA FILIPKA
WYCIECZKA DO SALONU FRYZJERSKIEGO
17.11.2021 wszystkie klas 3 SSPdP wybrały się na na wycieczce do salonu fryzjerskiego. Wyjście mialo na celu poznanie różnych zawodów oraz specyfika pracy. SALONOWI fryzjersko- kosmetycznemu Ewa Zysk dziękujemy za miłe przyjęcie oraz bardzo konkretne przedstawienie zawodu fryzjera.
AKCJA SPOŁECZNOŚCIOWA - MUREM ZA POLSKIM MUNDUREM
DZIEŃ KROPKI
Dzień Kropki, to święto zabawy, odwagi i kreatywności, jest to doskonała inspiracja plastyczna! Wychowankowie internatu wzięli udział w konkursie plastyczny pt: Dzień Kropki, zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zambrowie.Powstały ciekawe i twórcze prace plastyczne. O czym świadczą wyniki konkursu.Oto one:I. miejsce: Ewa D., Amelia P.II. miejsce: Natalia B., Weronika M.III. miejsce: Oliwia M., Weronika N.Wyróżnienia: Daria G.-M., Wiktoria G., Jakub W., Marta B., Mateusz P.Pozostali uczestnicy, niewymienieni powyżej, otrzymali nagrody pocieszenia.Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.
ROBIMY KOTYLIONY - WARSZTATY W BARWACH BIAŁO CZERWONYCH
09.11.2021r. w Internacie odbyły się zajęcia plastyczne pt. „Robimy kotyliony - warsztaty w barwach biało czerwonych”. Na wstępie omówione zostały podstawowe wiadomości na temat naszego kraju, takie jak: hymn i symbole narodowe. Następnie wychowankowie wykonali kotyliony z białych i czerwonych serduszek. Prace były piękne i starannie wykonane.
DZIEŃ POSTACI
5 listopada w Naszym Ośrodku odbył się dzień postaci. Tego dnia każdy mógł się przebrać za wybrana przez siebie postać z bajki, książki czy tez filmu. Samorząd uczniowski przygotował dla wszystkich uczniów niespodziankę w postaci lodów. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego dnia.
WYCIECZKA DO PARLAMENTU
08.11.2021r. wychowankowie naszego Ośrodka, na zaproszenie Senatora Rzeczypospolitej Polskiej, Pana Marka Adama Komorowskiego wzięli udział w wycieczce do Parlamentu. Uczniowie mieli okazję zwiedzić kompleks budynków znajdujących się przy ulicy Wiejskiej. Podczas zwiedzania odwiedzili salę posiedzeń Senatu, korytarz Marszałkowski oraz salę plenarną Sejmu. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowe upominki. W imieniu całej społeczności szkolnej chcemy serdecznie podziękować Panu Senatorowi Markowi Adamowi Komorowskiemu za wspólną podróż i możliwość zwiedzenia tak ważnego miejsca, jakim jest Parlament.
WARSZTATY PLASTYCZNE
Zastanawiasz się jaki prezent wybrać dla swoich bliskich, by pozostał na długo w ich pamięci? Zaskocz oryginalnym podarunkiem i wręcz im własnoręcznie robioną kartkę okolicznościową. Niech wyrazi uczucia skryte głęboko w sercu.Internacka sekcja artystyczna rozpoczęła cykl warsztatów plastycznych, na których tworzy kartki okolicznościowe.Uczestnicy wykazują się pomysłowością, kreatywnością oraz znajomością różnych technik plastycznych. Czas płynie w miłej i twórczej atmosferze.
"PISK BIAŁEGO ORŁA" - SPEKTAKL
„Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Józef Piłsudski 4 listopada 2021 r. Z okazji odzyskania Niepodległości przez Polskę, wychowankowie internatu zaprezentowali spektakl pt. „Pisk Białego Orła”. Symbolem wolnej Ojczyzny – Polski jest Biały Orzeł, którego głos, słyszalny w duszach Polaków, daje siłę do walki i nie pozwala tracić nadziei na odzyskanie wolności. Czarne ptaki to nasi zaborcy. Odwołania do wydarzeń historycznych są przepełnione nostalgią i miłością do Ojczyzny. Spektakl został wzbogacony muzyką budującą nastrój i emocje. Wszystko to sprawiło, iż mieliśmy możliwość uczestniczyć w prawdziwej lekcji historii oraz przenieść się w ten trudny dla Polaków czas, dzięki któremu dzisiaj jesteśmy wolni.https://www.facebook.com/SOSWDlugoborz/videos/604037620856081
WARZYWA I OWOCE NA WESOŁO
"Warzywa i owoce na wesoło" To tytuł wystawy przygotowanej przez wychowanków Internatu uczęszczających na zajęcia sekcji szycia. Wyrabiano zachowania ekologiczne - do wykonania prac wykorzystano resztki materiałów, ceraty i sznurek.
OTRZĘSINY - PRZYJĘCIE NOWYCH WYCHOWANKÓW DO GRONA SPOŁECZNOŚCI INTERNACKIEJ
28.10.2021r. nowi wychowankowie Internatu brali udział w uroczystości Ślubowania, a dopełnieniem były tradycyjne Otrzęsiny. Jak co roku sekcja kulturalno-rozrywkowa przygotowała szereg różnych zabaw i konkursów, aby na wesoło przyjąć nowe koleżanki i kolegę do grona społeczności internackiej. Uroczystość rozpoczęła się od serdecznego powitania wszystkich gości: Pani Kierownik Internatu Barbara Pęska, Pani Dyrektor Katarzyna Jakimiuk-Baran, wychowawców grup internackich wraz z wychowankami oraz najważniejszych członków imprezy – nowo przybyłych wychowanków internatu. Nasze „Kotki” poddane zostały wielu próbom, które sprawdzały m.in. ich refleks, wyobraźnię, umiejętności samoobsługowe i intelektualne. W pierwszej kolejności najstarsza z uczestniczek miała za zadanie starannie i samodzielnie posłać łóżko, natomiast młodsi uczestnicy ubrać dużego pluszowego misia do snu. Nie obeszło się również bez konkurencji, która dotyczyła jedzenia, która polegała na znalezieniu ukrytych winogron w bitej śmietanie, oczywiście bez użycia rąk. Kolejne wyzwanie wymagało trochę wyobraźni oraz pomysłowości. Uczestnicy z wykorzystaniem gotowych elementów wykonali portret wychowanka internatu. Ostatnim zadaniem było sprawdzenie wiedzy na temat Internatu. Wszystkie konkursy dostarczyły mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy. Zmagania uczniów obserwowała i oceniała komisja konkursowa. Wszyscy obecni na uroczystości byli zgodni, że nasze koleżanki i kolega mieszkający pierwszy rok w internacie udowodnili, że w pełni zasługują na to, by być równoprawnymi jego mieszkańcami. Przypieczętowali to uroczystym ślubowaniem. Każdy „Kociak” otrzymał pamiątkowe dyplomy oraz nagrody pamiątkowe. Cała impreza przebiegła w miłej atmosferze, pełnej śmiechu i radości.
PORY ROKU LAPBOOKIEM - WARSZTATY PLASTYCZNE
28.10.2021 r. w Internacie odbyły się warsztaty "Pory roku z lapbookiem - jesień". Wychowankowie w 2 i 3-osobowych grupach z zaangażowaniem tworzyli teczki tematyczne, czyli lapbooki. Wykazali się dużą znajomością tematyki jesiennej. Podczas konstruowania lapbooka pobudzane były zmysły oraz ćwiczono motorykę ręki. Zachęcano wychowanków do podejmowania wysiłku związanego z czytaniem i pisaniem. Gotowe teczki posłużą do powtarzania materiału i jego pogłębiania. Zamieszczone informacje można poszerzać i wymieniać na inne.
PROGRAM "SZKOŁA - AMBASADOR PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO"
W roku szkolnym 2021/2022 przystąpiliśmy do programu "Szkoła-Ambasador Parlamentu Europejskiego"(EPAS - European Parliament Ambassador School). Naszym zadaniem będzie propagowanie wiedzy na temat europejskiej demokracji parlamentarnej i europejskich wartości obywatelskich. Młodsi Ambasadorzy będą wspólnie realizować zadania, które znajdują się w programie. W szkole powstał punkt informacyjny (górny korytarz), gdzie będziemy zamieszczać najświeższe materiały z zakresu edukacji europejskiej. Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy. Agnieszka Wiejak, Katarzyna Boćkowska, Renata Krystosiak.
NIE UMIERA TEN, KTO KTRWA W PAMIĘCI ŻYWYCH
W dniu dzisiejszym wolontariusze oraz harcerze pod opieką Pani: Marty Dybowskiej, Małgorzaty Michalskiej i Joanny Kaczyńskiej, wspólnie posprzątali pomniki oraz zapalili znicze na grobach upamiętniajacych poległych za wolność naszej Ojczyzny.
TYMOTEUSZ WSRÓD PTAKÓW - PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE
Wczoraj mieliśmy okazję obejrzeć transmisję na żywo przedstawienia teatralnego "Tymoteusz Wśród Ptaków"- emitowanego przez Teatr w Zielonej Górze. Barwny, zabawny spektakl z zacięciem musicalowym, rozfruwanymi lalkami ptaków i pięknymi kostiumami. Przedstawienie, na którym widz albo pęka ze śmiechu, albo ukradkiem ociera łzę z oka, a z którego wyjdzie z piosenką na ustach.
KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY RÓŻANIEC
Przypominamy o konkursie na najpiękniejszy różaniec i jednocześnie informujemy, iż termin składania prac został przedłużony do 6 listopada.
JAK SIĘ KIEDYŚ MYŁO PRAŁO I KOSZULĘ PRASOWAŁO
20 października odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „ Babciu opowiedz” tym razem młodzież internatu miała okazję zapoznać się z dawnymi zwyczajami i przedmiotami jakie służyły naszym przodkom do mycia, prania, prasowania. Wychowankowie mogli własnoręcznie wyprać koszulkę na tarze, porównać stare żelazka z nowoczesnymi. Podsumowaniem spotkania było przypomnienie zasad posługiwania się urządzeniami elektrycznymi.
SKARBY JESIENI - WARSZTATY PLASTYCZNE
20.10.2021r. w Internacie odbyły się warsztaty plastyczne "Skarby jesieni". Celem spotkania było rozbudzanie wyobraźni twórczej oraz ukazanie możliwości wykorzystania wytworów natury. Wychowankowie wykonali jesienne lampiony ze słoików, do których wykorzystali naturalne dary jesieni oraz materiały papiernicze. Uczestnicy wykazali się pomysłowością i kreatywnością. Na zakończenie zajęć wszystkie lampiony wykonane przez wychowanków zostały zapalone. Stworzył się piękny, przyjemny nastrój, a spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.
Zapraszamy do zaangażowania się akcje organizowaną przez Samorząd Uczniowski.
SPOTKANIE INTEGRACYJNE - UROKI JESIENI
21.10.2021r odbyło się spotkanie integracyjne uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z udziałem rodziców pt. ”Uroki jesieni”.Uroczystość zapoczątkowała projekcja jesiennych obrazów połączona z muzyką. Następnie doświadczanie szelestu liści, ich zapachu, dotyku rozbudziło radość nie tylko wśród młodszych uczestników. Niezwykłe uroki jesieni w wierszu L. Długosza pt. ”Dzień w kolorze śliwkowym” zaprezentowali rodzice: pani J. Krukowska i pan Z. Choiński. Jednak prawdziwym wyzwaniem było wykonanie lampionu z dyni. Zadanie trudne, ale efekt rewelacyjny. Gdy zapłonęły lampiony, uczestnicy zaśpiewali piosenkę Czerwonych Gitar pt. „Barwy jesieni” Zapanował nastrój nostalgii, zadumy. Nastrój jednak nie trwał długo, gdyż nadszedł czas na STO LAT z okazji urodzin Łukasza Ch. Życzenia, uśmiechy, rozmowy i pyszny tort wykonany przez mamę Łukasza umiliły kolejne chwile spotkania. Łukaszu, zdrowia i dużo radości na co dzień życzy społeczność szkolna!
WYCIECZKA DO ZUZELI I CIECHANOWCA
20 października wybraliśmy się na wycieczke do Zuzeli i Ciechanowca. W Zuzeli, śladami prymasa Stefana Wyszyńskiego zwiedzilismy jego rodzinną parafię, która stała się Sanktuarium oraz mieliśmy okazję podziwiać dom, gdzie w dzieciństwie mieszkał Kardynał, a obecnie jest to muzeum. Następnie udaliśmy się do Ciechanowca gdzie zwiedzilismy muzeum Rolnictwa im. Ks. Kluka. Obejrzeliśmy zabytkowe chaty, sprzęty rolnicze, pojazdy. W niektórych zagrodach spotkaliśmy nawet zwierzęta. Na koniec zorganizowaliśmy ognisko, które było doskonałym podsumowaniem naszego dnia, pełnego wrażeń. Najedzeni i szczęśliwi wróciliśmy bezpiecznie do szkoły.
TYDZIEŃ SPORTU W INTERNACIE
W internacie w dniach 18-21.10.2021r. odbył się "Tydzień sportu". Każdego dnia wychowankowie mogli uczestniczyć w różnych aktywnosciach fizycznych między innymi brali udział w gimnastyce wieczornej, zajęciach na siłowni, rozegrali mecz piłki nożnej i piłki siatkowej, zabawy z ringo oraz zostali zapoznani z prostymi krokami aerobiku. Wszystkim bardzo się podobało. Wychowankowie spisali się na medal. Zajęcia sportowe przygotowali dla wychowanków opiekunowie sekcji sportowej.
KLUB GIER PLANSZOWYCH W INTERNACIE
W ramach Klubu Gier Planszowych wychowankowie wesoło spędzają czas wolny w internacie. Dzięki takim zajęciom uczą się stosować zasady "fair play", rozwijają relacje społeczne, kształcą umiejętność współdziałania. Gry wyzwalają również wiele pozytywnych emocji.
DZIEŃ WARZYW I OWOCÓW W PRZEDSZKOLU
18.10 w oddziałach przedszkolnych zorganizowany został Dzień Warzyw i Owoców. Nasi najmłodsi mieli okazję utrwalić nazwy, oraz spróbować wielu warzyw i owoców. Wykonali również piękne prace plastyczne, które zostały umieszczone na gazetce.
ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT
W ramach Światowego Dnia Zwierząt 12.10.2021 odbyły się zajęcia dogoterapii z dziećmi w Punkcie Przedszkolnym „Rosochatek”, oraz z Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Rosochatem Kościelnem. Dzieci z radością przywitały psy, które na codzień pracują z uczniami naszego ośrodka: Benia i Leo. Wszyscy chętnie uczestniczyli we wspólnych zabawach. W podziękowaniu otrzymaliśmy karmę i różne smakołyki dla psów. Opiekunki psów Katarzyna Boćkowska i Beata Kaczyńska zdecydowały, ze ten wspaniały prezent trafi do schroniska dla bezdomnych psów.
OGNISKO INTEGRACYJNE
13 października na terenach zielonych naszego ośrodka odbyło się Ognisko integracyjne klas Branżowej Szkoły I stopnia. Wesołe zabawy, pieczenie kiełbaski i wspólne rozmowy sprawiły wiele radości.
OBCHODY DNIA PAPIESKIEGO W INTERNACIE
16 października 1978 roku Karol Wojtyła został Papieżem. Jan Paweł II dla wielu Polaków stał się wielkim autorytetem i na zawsze pozostał w pamięci i w sercach. Z tej okazji w Polsce obchodzimy Dzień Papieski – budując w ten sposób żywy pomnik Papieża Polaka. ”Nie lękajcie się …”- to hasło XXI Dnia Papieskiego, który obchodzony był w całej Polsce i wielu innych miejscach na świecie.Jan Paweł II zawsze i wszystkim głosił miłość i przebaczenie jako podstawowe wartości życia człowieka, i dlatego warto go naśladować a z jego słów czerpać jak najwięcej. Montaż słowno – muzyczny zaprezentowany w Internacie dnia 07.10.2021r. przypomniał wiele ważnych chwil z życia naszego papieża. Apel zakończył się tradycyjnie wspólnym śpiewem Barki - ulubionej pieśni Papieża Polaka.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W INTERNACIE
Za trud, za uśmiech, za serce. Dziękujemy! Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wychowankowie Internatu przygotowali koncert życzeń dla swoich wychowawców. Wcielili sięw role piosenkarzy, słowem i pieśnią uświetniając ten wyjątkowy dzień. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku wychowawców i pracowników internatu.Gratulujemy naszym wychowankom wspaniałego występu, a wszystkim życzymy z okazji ich święta wiele dobrego, dużo cierpliwości i sukcesów w swojej pracy.
PRZYGOTOWANIE KREMÓWKI WADOWICKIEJ
17.10.2021 Pani Ewa Dmochowska spotkała się on-line z uczniami aby przyłączyć się do obchodów Dnia Patrona naszego ośrodka- Świetego Jana Pawła II. Uczniowie wraz z bliskimi wspólnie z Panią Ewą wykonali „Kremówkę Wadowicką”. Nie był to łatwy deser ale wszyscy świetnie sobie z nim poradzili. Był to miło spędzony rodzinny czas. Dziękujemy rodzicom oraz uczniom za zaangażowanie.
ZDJĘCIA Z SENATOREM PANEM MARKIEM KOMOROWSKIM
Po uroczystości zorganizowanej z okazji Dnia Edukacji Narodowej nasz gość- Senator Rzeczypospolitej Polskiej Pan Marek Adam Komorowski poświecił czas na rozmowę oraz pamiątkowe zdjęcia z naszymi podopiecznymi. Serdecznie dziękujemy.
ŚWIĘTO PATRONA OŚRODKA
15 października 2021 r. w Ośrodku po raz czwarty obchodzono Dzień Patrona, którym jest Papież Polak - Święty Jan Paweł II. Uroczystość rozpoczęto Mszą Świętą pod przewodnictwem wikariusza Parafii pw. Świętego Józefa Rzemieślnika w Zambrowie. Uczniowie Ośrodka chętnie zaangażowali się w oprawę muzyczną i liturgiczną Eucharystii. Po Mszy Świętej zgromadzeni odśpiewali hymn Ośrodka. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Katarzyna Jakimiuk- Baran, która powitała wszystkich przybyłych na tą uroczystość gości. Podczas przemówienia podkreśliła następujące słowa: ” W naszej placówce zawsze przekazywaliśmy, przekazujemy i przekazywać będziemy wartości naszym uczniom.” W kolejnym punkcie głos zabrał Ksiądz Proboszcz Kanonik dr Grzegorz Śniadach, który podziękował uczniom za ich zaangażowanie w oprawę Mszy Świętej oraz przybliżył postać Świętego Jana Pawła II. Przewodnicząca Rady Powiatu Pani Edyta Marchelska- Groszfeld złożyła gratulacje i jednocześnie podziękowała pracownikom Ośrodka za trud i poświęcenie, jakie wkładają w wykonywaną pracę. Następnym punktem uroczystości był wzruszający montażsłowno – muzyczny w wykonaniu uczniów, który wywarł ogromne wrażenie na wszystkich obecnych. Podczas uroczystości harcerze „II Długoborskiej Drużyny Harcerskiej NS” pełnili wartę honorową przy tablicy upamiętniającej Świętego Jana Pawła II.Dzień Patrona Ośrodka minął w radosnej atmosferze. W ramach podsumowania całej uroczystości wszyscy wspólnie odśpiewali „Barkę”- ulubioną pieśń Papieża Polaka Świętego Jana Pawła II.Zapraszamy również do zapoznania się z artykułami umieszczonymi w mediach:
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
14.10.2021 r. w Naszym Ośrodku odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu narodowego. Pani DyrektorKatarzyna Jakimiuk- Baran przywitała zaproszonych gości: Senatora Rzeczypospolitej Polskiej Pana Marka Adama Komorowskiego, Starostę Powiatu Zambrowskiego Pana Stanisława Ożlańskiego , Wicestarostę Powiatu Zambrowskiego Pana Jacka Murawskiego, Przewodniczącą Rady Rodziców Panią Elżbietę Maleszewską, Pana Tadeusza Czartoryskiego- właściciela Firmy Sarco, a także przedstawicieli firm biorących udział w Akcji –„Oświetlenie dla dzieciaka”, oraz rodziców, całą społeczność uczniowską, media zambrowskie, kadrę pedagogiczną, pracowników administracji i obsługi Ośrodka. Pani Dyrektor zwróciła się do wszystkich zebranych: „Dzień Edukacji Narodowej– to święto wszystkich pracowników oświaty: nauczycieli, psychologów, pedagogów, specjalistów, pracowników administracji i obsługi oraz wszystkich tych, którzy na co dzień są z nami. Oświata to najważniejsza dziedzina życia każdego państwa na świecie. To dziedzina bez której nie byłoby lekarzy, informatyków, sprzedawców i innych zawodów, to dziedzina, która kształtuje szeregi specjalistów, pracowników, przedsiębiorców, dziedzina bez której ludzie nie zostaliby wyposażeni w wiedzę i umiejętności. Szkoła to miejsce kształtowania się poglądów, postaw, wartości, miejsce nauki dokonywania właściwych wyborów". Następnie głos zabrał Senator Rzeczypospolitej Polskiej Pan Marek Adam Komorowski, który złożył życzenia i podziękował wszystkim pracownikom Ośrodka za trud włożony w ich pracę. Starosta Powiatu Zambrowskiego Pan Stanisław Ożlański również przekazał wszystkim pracownikom najserdeczniejsze życzenia, a także wręczył Nagrody Starosty Powiatu Zambrowskiego. Odczytano życzenia Kuratora Podlaskiego Pani Beaty Pietruszki oraz Burmistrza Miasta Zambrów Pana Kazimierza Dąbrowskiego. Kolejnym punktem była część artystyczna, w której nauczyciele oraz uczniowie Ośrodka zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie. Następnie wyróżnieni pracownicy Ośrodka otrzymali Nagrodę Dyrektora. W ramach Dnia Edukacji Narodowej w placówce od wielu lat przyznawany jest Tytuł „Przyjaciel Ośrodka”. „Pojawiają się w naszym życiu ludzie, którzy zawsze są zaangażowani w niesienie wsparcia drugiemu człowiekowi. Dlatego też uznaliśmy, iż my jako społeczność Ośrodka chcielibyśmy uhonorować takich ludzi tym zacnym tytułem - Przyjaciel”– zaznaczyła Pani Dyrektor.W związku z powyższym uhonorowano:1. Pana Tadeusza Czartoryskiego2. Panią Justynę Kalinowską3. Panią Zenobię Zalewską4. Firmę Santander5. Firmę DobroplastNa koniec uroczystości wręczono podziękowania uczestnikom Akcji „Oświetlenie dla dzieciaka”. Akcja ma na celu pozyskanie lamp oświetleniowych do klasopracowni oraz pokoi w internacie. Na chwilę obecną pozyskano 150 lamp co pozwoli na unowocześnienie oświetlenia w placówce w 15 pomieszczeniach. Sponsorami Akcji – „Oświetlenie dla dzieciaka” byli:1 Ariizo Orłowscy2 Adamo- Adam Piwowarski3 Mikrostal - Zakład Mechaniki Precyzyjnej Krzysztof Kossakowski4 Centrum ogrodzeń – Michalscy5 Agro-Fach Adam Jałbrzykowski6 Pani Ewa Zysk7 Dobroplast – Kowalski Grzegorz + Joanna Dmochowska8 Adamex Justyna Adam Dybowscy9 „Beauty & Nails” Mobilne Usługi Kosmetyczne Sylwia Salachna10 Józef Salachna - Usługi remontowe – budowlane11 EUROBRAND Sp. Z.o.o. Bogumił Saniewski12 METAL – Janusz DąbrowskiWszystkim darczyńcom jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM - WARSZTATY KULINARNE W INTERNACIE
11 i 13 października w Internacie I i II zorganizowano warsztaty kulinarne pt. „Zdrowo jem, więcej wiem”. Celem spotkania było kształtowanie umiejętności zdrowego i racjonalnego odżywania oraz rozwijanie zainteresowań kulinarnych. Na wstępnie odbyła się krótka rozmowa na temat wartości odżywczych warzyw oraz jak ważną rolę one pełnią w naszym codziennym jadłospisie. Każdy uczestnik miał okazję przyrządzić pyszną zdrową surówkę oraz tortillę z warzywami. Sam wygląd surówki i roladek z tortilli zachęcał wychowanków do spożycia. Na koniec warsztatów wszyscy wspólnie delektowali się przygotowaną potrawą.
DZIEŃ BEATYFIKACJI KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO
12 września nasza szkoła uczciła dzień Beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 20 października wybieramy się do miejsc związanych z życiem Kardynała.
BAJKA NA DOBRANOC
07.10.2021 r. odbyło się w internacie spotkanie z cyklu "Bajka na dobranoc". Wychowankowie wysłuchali bajkę pt. "Jaś i Małgosia". Następnie wspólnie ułożylismy puzzle edukacyjne nawiązujące do przeczytanej bajki. Spotkanie zorganizowały: J. Kulesza, A. Siemiatycka.
JESIENNA SZATA ZIEMNIAKA - SPOTKANIE INTEGRACYJNE
07.10.2021r. w naszym ośrodku odbyło się spotkanie integracyjne klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy z okazji „ Święta ziemniaka”. Uczniowie prezentowali wykonane przez siebie plakaty pt. ”Jesienna szata ziemniaka” , poszerzając swoją wiedzę o tym warzywie i jego historii pochodzenia. Wykazali się świetną znajomością potraw, które można przyrządzić z ziemniaków. Podczas zabawy promowano aktywność uczniów w konkursach wiedzy i konkurencjach sportowych. Spotkanie zakończyło się zabawą przy muzyce i degustacją babki ziemniaczanej.Za przygotowanie spotkania odpowiedzialne były: Elżbieta Stępniak, Jolanta Dłużniewska, Gabriela Szeligowska.
OBCHODY ŚWIĘTA SZKOŁY W RUTKACH KOSSAKACH
30 września 2021 r. uczniowie naszego ośrodka wzięli udział w obchodach święta Szkoły Podstawowej im. 2 Pułku Ułanów Grochowskich w Rutkach-Kossakach. Uroczystość odbyła się z okazji święta patronów oraz odsłonięcia muralu poświęconego 2 Pułkowi Ułanów Grochowskich. W uroczystości udział wzięła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Mural powstał z inicjatywy Pani Anny Wądołowskiej Dyrektor Szkoły. Pani Dyrektor dziękujemy za zaproszenie, było nam niezmiernie miło móc zaprezentować wytwory prac naszych uczniów. Za zaangażowanie w przygotowanie uczniów do występu oraz zaaranżowanie stanowiska z pracami dziękujemy w szczególności Paniom: Małgorzacie Michalskiej, Danucie Łażewskiej, Barbarze Milewskiej oraz Panu Dariuszowi Krystowskiemu.
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
29 września wychowankowie Internatu włączyli się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Celem akcji było propagowanie czytelnictwa wśród uczniów, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania. Na tegoroczna patronkę święta wybrana została Joanna Porazińska, wybitna pisarka która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach . Wychowankowie słuchali i samodzielnie czytali bajkę pt. "Szewczyk Dratewka". Akcja promująca czytelnictwo wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród internackiej społeczności i napewno będzie kontynuowana w przyszłości.
ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA
"Dziś do ogniska ziemniaki wrzucamy i radość z tego mamy”. Tym hasłem, 27 września, uczestnicy zespołowych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych rozpoczęli Święto Pieczonego Ziemniaka. Poznawaliśmy ziemniaki wszystkimi zmysłami: wzrokiem, dotykiem, węchem i smakiem. Oczywiście grillowanych kiełbasek też nie zabrakło. To był fajny, słoneczny dzień.
"BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY"
22 września na zaproszenie p. pedagog odwiedzili nas pracownicy KPP z Zambrowa. Policjanci podczas spotkania "Bezpieczna droga do szkoły" przypomnieli nam podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Omówili także jak unikać innych niebezpieczeństw, na które narażeni są uczniowie pokonujący codzienną drogę do szkoły. Dziękujemy mł.asp. P.Szymborskiemu i p. I.Gołaszewskiej za przybycie i ciekawą prelekcję.
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
20 września nasi najmłodsi obchodzili Dzień Przedszkolaka. Nie zabrakło balonów, tematycznych kolorowanek oraz słodkich upominków. To był dzień pełen świetnej zabawy. Wszyscy będziemy go wspominać z uśmiechem na ustach.
ŚWIĘTO PPIECZONEGO ZMIENIKA
23 września wychowankowie internatu brali udział w zorganizowanych przez opiekunów Młodzieżowej Rady Internatu świecie Pieczonego Ziemniaka. Podczas wspólnych zmagań sportowych i tanecznych miło spędzili czas. Po zabawach wszyscy zajadał się potrawami z ziemniaków.
DZIEŃ KROPKI
15 września obchodzimy International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. W naszej szkole najmłodsi – uczniowie oddziału przedszkolnego od samego rana cieszyli się tym dniem.
OGNISKO INTEGRACYJNE
14 września na terenie ośrodka odbyło się ognisko integracyjne dla klas 3 a i 3 b , branżowej kucharz. Pani Ewa Dmochowska wraz z uczniami przygotowała również zdrowe przekąski na grilla. Prócz kiełbaski i ciemnego pieczywa z ogniska, upiekliśmy ciasto ze śliwkami i zrobiliśmy grillowane owoce: ananas, papaję i nektarynki. Nie zabrakło zabaw integracyjnych. Rzucaliśmy bulami, graliśmy w pomidora i głuchy telefon. Tańczyliśmy i śpiewaliśmy na świeżym powietrzu. Po skończonym grillowaniu, zostawiliśmy porządek. Takie spotkanie były nam wszystkim bardzo potrzebne.
SYLWESTKA PRYMASA KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO
Wychowankowie internatu dn. 09.09.2021r. zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, w którym przybliżona została sylwetka Prymasa Tysiąclecia - Kardynała Stefana Wyszyńskiego:
„Ludzie są jak wiatr.
Jedni lekko przelecą przez życie i nic po nich nie zostaje,
drudzy dmą jak wichry i zostają po nich serca złamane,
jak drzewa po huraganie.
A inni wieją jak trzeba, by wszystko mogło na czas kwitnąć i owocować
i to właśnie po tych zostaje piękno naszego świata” (K. Siesicka)
Dla nas, Tym, który świat uczynił piękniejszym, jest postać – kardynała
Stefana Wyszyńskiego.
Był to człowiek, o którym mówiono: Prymas Tysiąclecia, Mąż Stanu, Ojciec Narodu. Jego umiłowanie Ojczyzny i narodu, wielka mądrość i wrażliwość z jaką odnosił się do spraw ojczystych, służyły dobru wspólnemu.
Często powtarzał: „Czas to miłość”. Nie łatwo jest nauczyć się takiej służby i takiej wiary.
Nie można jednak, znając żywe i mocne świadectwo tego człowieka, „nie zarazić się" tym ideałem i nie uczynić zeń pewnego programu własnego życia.