• Szkoła podstawowa

• Szkoła Podstawowa - dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym (zespoły edukacyjno-terapeutyczne) oraz dla dzieci ze spektrum autyzmu.

Klasy dla dzieci ze spektrum autyzmu - w każdej klasie pracuje wychowawca wraz z osobą wspomagającą, grupy liczą maksymalnie 4 uczniów. Dzieci uczą się według indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych, dostosowanych do możliwości każdego dziecka. Wszystkie dzieci objęte są terapią indywidualną i grupową. Uczniowie uczęszczają na zajęcia: integracji sensorycznej, dogoterapię, terapię behawioralną, zajęcia alternatywnej metody komunikacji, zajęcia logopedyczne, zajęcia ogólnorozwojowe, terapię taktylną. W nauczaniu kładzie się nacisk na stworzenie możliwości rozwijania takich umiejętności, jak: poprawne relacje w grupie, wykonywanie podstawowych czynności samoobsługowych, poznawczych, naśladowniczych, ćwiczeń z zakresu motoryki małej i dużej oraz rozwijanie mowy biernej i czynnej za pomocą słów, obrazków, symboli i gestów Makaton. Treści nauczania przekazywane są również poprzez takie metody pracy, jak: poranny krąg, metoda ośrodków pracy, metoda Felicji Affolter, metoda Weroniki Scherborn, muzykoterapia, artterapia. Ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka ze spektrum autyzmu ma zachowanie ciągłości uczonych zachowań i technik szkolnych poprzez kontynuację w domu. Każda nowa umiejętność wymaga częstych, długofalowych ćwiczeń. Systematyczność i konsekwencja postępowania pozwala osiągnąć pozytywne efekty. Dlatego tak bardzo ważna jest ścisła współpraca z rodzicami dziecka.