• Oddziały przedszkolne

•   Do oddziału przedszkolnego w naszym Ośrodku uczęszczają dzieci ze spektrum autyzmu, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym oraz z towarzyszącymi tej niepełnosprawności chorobami wrodzonymi (np. epilepsja, choroby serca, zespół Downa, dzieci poruszające się na kulach lub wózkach). Obecnie funkcjonują trzy grupy przedszkolne. Praca ze wszystkimi dziećmi w grupach oparta jest na indywidualnych programach  edukacyjno- terapeutycznych.

Podczas pracy z dziećmi wykorzystywanych jest wiele metod. Rodzaj terapii dobierany jest w zależności od potrzeby oraz możliwości psychofizycznych dziecka, zajęcia prowadzone są m. in. następującymi metodami:

Metoda Stymulacji  Polisensorycznej,

Metoda Marianny i Christophera Knill`ów,

Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne,

Metoda Kinezjologii Edukacyjnej Paula Dennisona,

muzykoterapia,

alternatywne metody komunikowania się,

dogoterapia,

-

dzieci objęte są też Programem Treningu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych jako członkowie Sekcji Sportowej "Błyskawica" (więcej na ten temat pod zakładką sekcja "Błyskawica" Olimpiady Specjalne Polska).

Wychowankowie oddziału przedszkolnego mają systematyczne zajęcia z psychologiem, logopedą i pedagogiem. Doskonałe zaplecze umożliwia wszechstronny rozwój dzieci. W ciągu całego roku szkolnego uczniowie oddziału biorą czynny udział we wszystkich imprezach i spotkaniach szkolnych organizowanych dla uczniów zespołów edukacyjno-terapeutycznych, uczestniczą również w spotkaniach integracyjnych z uczniami z Miejskich Przedszkoli i Szkół Podstawowych z Zambrowa, w ogniskach integracyjnych z udziałem dzieci z nauczania indywidualnego.

Informacje opracowała mgr Katarzyna Jakimiuk-Baran