• SEKCJA BŁYSKAWICA

•    Klub sportowy „Błyskawica” założony został 7 kwietnia 2000 r. przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Długoborzu. Jesteśmy jedną z 17 sekcji sportowych działających w Oddziale Podlaskim Olimpiad Specjalnych. W naszym klubie zrzeszamy przede wszystkim dzieci i młodzież niepełnosprawną intelektualnie w stopniu umiarkowanym, znacznym a także w stopniu lekkim. W klubie zrzeszamy 60 zawodników. Zawodników w danych dyscyplinach trenują nauczyciele i wychowawcy pracujący w naszym Ośrodku– 15 osób. Zawodnicy trenują  zgodnie z oficjalnymi przepisami Special Olympics w dyscyplinach tj.:

lekka atletyka,

tenis stołowy,

badminton,

kolarstwo,

piłka nożna,

MATP

Celem działalności klubu jest:

troska o prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny dzieci i młodzież z upośledzeniem umysłowym poprzez zapewnienie im udziału w zajęciach - treningach sportowych i innych formach o charakterze sportowym, tj. rekreacja, zajęcia rehabilitacyjne sprzyjające wszechstronnemu rozwojowi organizmu,

-

rozwijanie zainteresowań sportowych poprzez zapewnienie wychowankom całorocznego cyklu treningów w wymiarze 2 godz. tygodniowo z zadeklarowanej przez nich dyscyplinie sportowej,

-

kształtowanie właściwej postawy społecznej poprzez: przestrzeganie norm zgodnego współdziałania w zespole, rozwijanie samodzielności, nawiązywanie kontaktów rówieśniczych i przyjaźni oraz wpajanie zasad higieny osobistej,

-

wzmacnianie poczucia własnej wartości, samoakceptacji i samozadowolenia, kształtowanie samodyscypliny, umiejętności dokonywania wyborów,

-

zdobycie akceptacji wśród rówieśników i społeczności lokalne,

wzmocnienie więzi rodzinnej.

Współpracujemy z:

Dyrekcją i Kadrą naszego Ośrodka,

Zespołem Szkół w Kołakach Kościelnych,

Ludowym Uczniowskim Klubem Sportowym „Start” ZS w Kołakch Kościelnych,

Uczniowskim Klubem Sportowym „Nike” Sprawni-Razem SOSW Długobórz,

piłka nożna,

-

zespołem tanecznym "Chyrliderek"  z naszego ośrodka,

-

innymi sekcjami Olimpiad Specjalnych Oddziału Podlaskiego.

Wolontariat: Organizujemy imprezy sportowe na szczeblu lokalnym oraz regionalnym. Mamy liczną grupę wolontariuszy — uczniów  Publicznego  Gimnazjum  w Kołakach Kościelnych. Uczniowie ci zawsze chętnie włączają się   w organizację naszych imprez sportowych.

Lokalni sponsorzy: Działalność naszego klubu od wielu lat  wspierają lokalni sponsorzy. Dzięki nim organizujemy lokalne i regionalne zawody sportowe, pozyskujemy sprzęt sportowy oraz organizujemy wyjazdy na obozy sportowe.