• Grupa wsparcia dla rodziców dzieci z autyzmem

•        Grupa wsparcia powstała z myślą o rodzicach dzieci ze spektrum autyzmu. Na spotkaniach każdy z rodziców dobrowolnie może omówić swój konkretny problem z dzieckiem, podzielić sie swoimi spostrzeżeniami, troskami, radościami z grupą. Rodzice informują się wzajemnie m. in. co do konkretnych usług ze strony specjalistów pracujących z dzieckiem w różnych resortach (służba zdrowia, MOPS, itp.). Bardzo pożyteczne jest wzajemne użyczenie literatury, podawanie adresów portali internetowych, informacji dotyczących nowopowstałych regionalnych i krajowych ośrodków terapeutycznych i diagnostycznych zajmującymi sie autyzmem. Na spotkaniach rodzice mają też okazje poznać metody pracy z dzieckiem ze spektrum autyzmu, mogą porozmawiać ze specjalistami pracującymi z dziećmi w naszym Ośrodku. Udział w grupie jest na zasadzie dobrowolnego wyboru, z możliwością odstąpienia, jest otwarta dla nowych osób. Grupa każdego roku zmienia swój skład, zawsze spotykamy się co 2 miesiace,  na koniec roku organizujemy wspolne pikniki w miłej atmosferze..

Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców, którzy mają dzieci z autyzmem.

Odbyło się kolejne spotkanie Grupy Wsparcia dla Rodziców Dzieci z autyzmem. Głównym tematem do rozmów były plany aktywności w terapii dzieci ze spektrum autyzmu. Samodzielność dzieci autystycznych, to z pewnością jedna z najtrudniejszych rzeczy, której chcemy ich nauczyć. Dzieci z autyzmem potrafią wykonać złożone czynności, potrafią dokonywać wyborów, decydować o sposobach spędzania czasu wolnego, ale muszą się tego nauczyć. Umiejętność dokonywania wyborów, decydowania o sobie, o tym co mogę i chcę teraz robić, z pewnością ułatwia życie zarówno dzieciom autystycznym, jak i ich rodzinom. Taką szansę daje "Plan aktywności". Pani Ania koordynator grupy, wyjaśniła w dokładny sposób poruszoną tematykę. Mówiąc językiem potocznym, to nic innego, jak obrazkowa, bądź pisemna lista czynności, które musimy lub chcemy wykonać. Plan aktywności, to lista zdjęć lub słów, które są wskazówką dla korzystającego z niego osoby do wykonania sekwencji czynności bądź określonych zadań.